I Skyttverkstan tog snickarna under ledning av snickarmÀstaren Gottfrid Skytt (1895-1975), varsamt och skickligt hand om baronens byggnader och nybyggen, reparationer och underhÄll av hus och inredningar.
â Gottfrid Skytt gjorde skĂ„p och dörrar, köksinredningar i herrgĂ„rden och i prĂ€stgĂ„rden, kyrkdörrar till Ăsterlövsta kyrka, stolar, fönsterbĂ„gar, stilmöbler... Han var noggrann. Allt som lĂ€mnade snickarverkstaden skulle godkĂ€nnas, berĂ€ttar Nils Patric Larshamre, guide och en av eldsjĂ€larna för bevarandet av verkstaden.
Otaliga Àr de möbler och möbelgrupper i furu, björk, al, alm, valnöt, mahogny och andra trÀslag som lÀmnat verkstaden. Hit kom ocksÄ privatpersoner i Lövstabruk och andra personer och företag runtom i Sverige med sina bestÀllningar - som frÄn den framstÄende möbelarkitekten Carl Malmsten.
Med insikt om verkstaden som ett omistligt kulturarv startade för sex, sju Är sedan en grupp personer i Lövsta bygderÄd en rÀddningsaktion för att bevara snickarverkstaden. Aktionen lyckades.
Den hÀr dagen har flera guider slutit upp i Skyttverkstan; Lars Nyström, Björn Skeppström, Kerstin och Leif Krohn. För Lars Nyström, sjÀlv barnbarn till Gottfrid Skytt, var det naturligt att vara med i aktionen.
â Gottfrid designade mycket sjĂ€lv, berĂ€ttar Lars som bor i SkĂ€rplinge och har möbler hemma som Gottfrid Skytt producerat.
Lars minns Gottfrid som en mycket snÀll person och att han var nykterist. Som tonÄring var Lars i Lövstabruk och hÀlsade pÄ i verkstaden. Ibland hjÀlpte han till med nÄgot.
Kan man allt om Skyttverkstan nÀr man Àr Gottfrids barnbarn?
â Hehe... Nej, minsann. Verkstaden var ju igĂ„ng under sĂ„ lĂ„ng period, frĂ„n 1928 till 1970-talet, sĂ„ det Ă€r omöjligt att kunna allt, men jag vet det mesta, ler Lars Nyström.
NÄgot av det besökarna fÄr se Àr miljön med maskiner drivna av ett snillrikt remsystem, remdrivna planhyvlar och rikthyvlar, borrmaskiner som kan göra fyrkantiga hÄl, andra verktyg och delar, bevarade trÀmaterial stÄr staplade lÀngs vÀggarna, pÄ arbetsbÀnkar och pÄ stÀllningar i taket, mallar och originalritningar och mÄnga andra föremÄl.
â VĂ„ra besökare Ă€r folk i alla Ă„ldrar, bĂ„de barn och vuxna, Ă€r imponerade av verkstaden. Och vi har lika mĂ„nga mĂ€n som kvinnor i besöksstatistiken. Det hĂ€r med att snickra Ă€r nĂ„got som mĂ„nga har ett förhĂ„llande till, menar Leif Krohn som minns dĂ„net i verkstan och hur dammet yrde; ja, han jobbade hĂ€r under en kort period under Gottfrid Skytts ledning.
PÄ frÄgan vad de gÀrna som guider visar besökarna, svarar de spontant i munnen pÄ varandra: Rummet med hyvelbÀnken och Gottfrid Skytts kontor.
â SjĂ€lvklart Ă€r det helheten som gör Skyttverkstan unik, allt som bevarats i den hĂ€r miljön, sĂ€ger Nils Patric Larshamre eftertĂ€nksamt.
Helheten ja, ambitionen för Lövsta bygderÄd Àr att besökarna nÀr de tar stegen in i verkstaden fÄr kÀnslan av att snickarna bara gÄtt pÄ lunch eller rast.
SÄgspÄn ligger kvar pÄ golvet, hyvlar och stÀmjÀrn Àr kvar pÄ snickarbÀnkar - klara att anvÀndas!