Tre bra vinval till svamprätter

Foto: K-G Ståbis

Mat & dryck2016-09-23 05:00

Svamptider är bra vintider, i och för sig är alla tider bra vintider enligt mig. Dagens recept har svamptema vilket ligger rätt för säsongen. Till receptet här nedan skulle jag välja ett fylligt vitt vin, eller möjligtvis ett lättare rött vin. Som med all annan mat är det mer tillagningssätt och tillbehör som gör vilket vin som passar bäst, huvudråvaran är bara en del av rätten.

Många har sina favoritplatser i skogen för svamp, men mitt bästa ställe för svamp är Vaksala torg. Där brukar jag kunna hitta rimligt prissatt svamp som sedan fyller frysen under resten av året.

Svamp är faktiskt också vinvänligt, så länge man tillför nån form av fett, salt och lite syra (vitt vin, citron etc.). Sen är det mest smaken som avgör vad man föredrar. Här kommer några tips på viner jag själv kan tänka mig att dricka när jag har svamp på spisen.

 Mulderbosch Chardonnay
#6006, 99 kr.
Torrt vitt vin.
Ett prissänkt vin som är, framförallt numera, ett sällsynt bra köp. Smakrikt och fylligt, välgjort i sin fatlagrade stil. Drag av tropisk fukt, smörkola och rostade nötter. Gott till gräddiga svamprätter eller ljust kött som kyckling.

Borgogno Langhe Rosso
#70384, 99 kr.
Medelfylligt rött vin.
Langhe är en del av Piemonte i norra Italien, det här är ett enklare vin som kommer därifrån. En blandning av druvor som ger ett vin med smak av röda bär, kryddor och svart te. Snällt och lättgillat för området och passar till en krämig svamppasta.

Château de Saint Cosme Côtes-du-Rhône
#74503, 109 kr.
Medelfylligt rött vin.
Röda viner från Rhonedalen varierar stilmässigt beroende på var de kommer ifrån. Detta är en ren syrah, en druva som där ger örtiga läskande viner med djup. Nyanser av röda bär, lagerblad och salmiak. En gryta smaksatt med svamp passar bra till.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!