Följ med på en tidsresa med Prince Henry

Det var en bragd att köra från Stockholm till Göteborg för 100 år sedan. Vägnätet var långt ifrån utbyggt och det gällde att ta sig fram genom bondlandet så gott det gick.

Foto: Alisdaire Lockhart

Motor2012-06-02 11:57

Och inte nog med det. När starten för Svenska vinterrallyt gick i februari 1912 var det 27 minusgrader och snö. Ändå rullade 41 ekipage iväg för att ta sig de 50 milen från huvudstaden till Västkusten och därefter tillbaka igen.
– Bland annat deltog en Vauxhall Prince Henry. Den är av många ansedd som världens första sportbil, berättar Kay Mordza från entusiastklubben Svenska Vauxhall-registret.
Den brittiska bilen producerades mellan 1910 och 1912 och fick sitt namn efter att ha varit med i en tysk tävling som arrangerades av prins Heinrich.
– Sammanlagt tillverkades 60 exemplar med trelitersmotor. I dag finns det bara fem kvar och en sjätte i delar, förklarar skotten Alisdaire Lockhart som äger ett exemplar.

För att fira att det är 100 år sedan som originalbilen var med i Svenska vinterrallyt har han kört samma sträcka i sin egen Prince Henry från 1912. Den stod klar i fjol efter ett dussin års slit som bestått av renoveringsarbete och en mödosam jakt på originaldelar över hela världen. Samt tillverkning av en ny kaross efter gamla fotografier.
– Nu åkte vi sträckan omvänt. Började i Göteborg och tog oss mot Stockholm på gamla vägar via Jönköping och Linköping. I Stockholm stannade vi på mottagning hos Kungliga automobilklubben, som arrangerade tävlingen 1912, och lät bilen fotograferas med originalpokalen. Fredagen den 25 maj var vi tillbaka i Göteborg igen, säger Kay Mordza som följde med Lockhart på veteranfärden tillsammans med Andrew Duerden, från Vauxhalls museum i England.

Även om Prince Henry på sin tid var en sportbil, som kom upp i hela 100 miles per hour (161 kilometer i timmen), tog herrarna det lugnt.
De njöt av tidsresan och lät äventyret ta en arbetsvecka i anspråk.
Det är allt bäst att vara försiktig med en 100 år gammal dyrgrip.

Fakta

Svenska vinterrallyt arrangerades den 4-6 februari 1912 av Kungliga automobilklubben (KAK). Bland de 41 deltagarna fanns bilar från bland andra Benz, Opel och Horch, Minerva och Panhard-Levassor. Samt två från Vauxhall, varav en Prince Henry. Tävlingen gick ut på tillförlitlighetskörning, med en högsta hastighet av 30 kilometer i timmen dagtid och 20 kilometer i timmen på natten.

Vauxhalls sportmodell kallas Prince Henry men heter egentligen C10. Den tillverkades mellan 1910 och 1912 med en monobloc-motor på 3 054 kubik som utvecklade cirka 50 hästkrafter. Alisdaire Lockharts nyrenoverade pärla ställdes ut på Tjolöholm Classic Motor Show den 20 maj. Dagen därpå påbörjades veteranfärden mot Stockholm och avslutades i Göteborg fredagen den 25 maj.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!