Testbilen, en Peugeot 307 1,6 från 2006, har allt man behöver i utrustningsväg, regnsensor inkluderat. Säkerhetspaketet är finfint, med sidokrockskydd på båda sidor och krockgardiner. 307 är eftertraktad och har ett bra andrahandsvärde.
Instrumenteringen i 307 är både snygg och tydlig. Förarstolens inställningsmöjligheter bör passa de flesta. Peugeot har goda utrymmen, det är mycket luft i främre delen och baksätet ger två vuxna gott om plats.
Den positiva bilden balanseras av röda markeringar från Bilprovningen. Nästan samtliga årsmodeller 01–05 har fler fel än genomsnittet.
Spindelleder har tvingat många till verkstaden, i viss mån också bromsarna och strålkastare. Även en del elektronikgissel har också rapporterats. Modell 2006 ser ännu så länge ut att klara sig bättre, men först om några år vet vi.
Ett plus för den goda takhöjden. Bagageutrymmet rymmer vad man kan begära av storleksklassen, jämförbart med Ford Focus, men större än både Golf och Corolla. Den som behöver mer plats utnyttjar det del- och fällbara ryggstödet, eller kanske ännu hellre väljer en kombi.
Den positiva bilden balanseras av röda markeringar från Bilprovningen. Nästan samtliga årsmodeller 01-05 har fler fel än genomsnittet. Spindelleder har tvingat många till verkstaden, i viss mån också bromsarna och strålkastare. Även en del elektronikgissel har också rapporterats. Modell 2006 ser ännu så länge ut att klara sig bättre, men först om några år vet vi.
Sittkomforten tycker jag är god, trots begynnande träsmak efter en timmes körning. Det lätt skålade ryggstödet håller mig på plats. Stora fina rutor, både framåt och åt sidorna ger utmärkt koll på omgivningen.
Svarta siffror mot vit bakgrund på klassiskt runda instrument. När mörkret faller blir siffrorna röda mot mörk bakgrund. Radio- och färddatoruppgifter visas diskret på displayen centralt placerad på instrumentbrädans ovansida. Materialvalet är långt från sexigt, men svart, grått och krom går hem, åtminstone i min bok.
Funktionen för farthållare och radioinställning sitter i varsin spak vid ratten, som delvis skyms av ratten.
Kanske är det just oservade bromsar som får bilen att kränga kraftigt i sidled när jag ställer mig på bromspedalen - huamej om det skulle hända på vinterväg.
Vägegenskaperna är det inte mycket att orda om, 307 är en trevlig bekantskap, den gör bra ifrån sig på alla vägtyper. Ljudvolymen från asfalt, däck och motor är fullt acceptabel, fjädringen snäll och förlåtande, väghållningen är stadig - konstruerad för att passa många, vilket den också gjort.
Snyggt och prydligt. Instrumenteringen är tydlig och lättanvänd. Färddatorns information visas på en display på instrumentbrädans ovansida. Farthållarspaken är delvis skymd av ratten.
Peugeot 307 är en mycket rymlig modell i Golfklassen.Modellen debuterade 2001. Peugeot 307 är bara 4,2 meter lång men tack vare höjden på 1,51 meter är kupéutrymmena goda. Försäljningen av Peugeot 307 har gått mycket bra i Sverige, inte minst på grund av att utrustningen varit omfattande och priset lågt. Ett flertal olika utrustnings- och motorversioner finns på marknaden. Vanligast är en 1,6-liters bensinmotor på 108 hästkrafter (80 kW). Utöver den mest sålda kombisedanen finns också en kombiversion som lanserades våren 2002. Kombimodellen är drygt 4,4 meter lång, 22 centimeter längre än kombisedanen. Den extra längden skapar ett mycket stort lastutrymme som sväljer upp till 1,5 kubikmeter när sätena fälls fram. En specialversion kallad 307 SW finns, med sju säten som tillval. Peugeot 307 efterträddes av Peugeot 308 under 2008, men såldes vidare fram till och med 2009 i olika versioner.
TEST Peugeot 307 1,6 2006
Modell allmänt*:
Peugeot 307 är en mycket rymlig modell i Golf-klassen. Modellen debuterade 2001. Peugeot 307 är bara 4,2 meter lång men tack vare höjden på 1,51 meter är kupéutrymmena goda. Försäljningen av Peugeot 307 har gått mycket bra i Sverige, inte minst på grund av att utrustningen varit omfattande och priset lågt. Ett flertal olika utrustnings- och motorversioner finns på marknaden. Vanligast är en 1,6-liters bensinmotor på 108 hästkrafter (80 kW).
Utöver den mest sålda kombisedanen finns också en kombiversion som lanserades våren 2002. Kombimodellen är drygt 4,4 meter lång, 22 centimeter längre än kombisedanen. Den extra längden skapar ett mycket stort lastutrymme som sväljer upp till 1,5 kubikmeter när sätena fälls fram.
En specialversion kallad 307 SW finns, med sju säten som tillval. Peugeot 307 efterträddes av Peugeot 308 under 2008, men såldes vidare fram till och med 2009 i olika versioner.
MILJÖ:
Bränsle Bensin
Bränsleförbrukning (l/mil) 0,74
Miljöklass 2005
CO2-utsläpp (g/km) 174
EKONOMI:
Cirkapris (kr) 87 000* (testbilens pris: 94 000)
Skatt (kr) 1 470
Milkostnad (kr) 25**
Årlig kostnad (kr) 37 000**
Reparationer Pris (märkesverkstad):
Kamremsbyte (kr/intervall): 3 600/6 år (15 000 mil)
Bromsskivor och belägg fram (kr, båda sidor): 3 000
Bromsbelägg bak (kr, båda sidor): 1 500
Spindelled (kr, båda sidor): 3 700
Länkarm (kr): 2 450 (f), finns ej, stel bakaxel (b)
Avgassystem (kr, utom kat): 3 800
Stötdämpare (kr) 5 300 (f), 2 400 (b)
Koppling (kr): 8 500
Strålkastarinsats per styck (kr): 3 000 (hel strålkastare)
TEKNIK:
Effekt (hk) 108
Cylindervolym (cm3) 1 587
Växellåda M5
Vikt (kg) 1 320
Maxlast (kg) 380
Däck (bredd i mm/tvärsnittets höjd i förhållande till bredden i procent/fälgens diameter i tum) 195/65/15
SÄKERHET*:
3-punktsbälte alla platser Ja
Krockkudde förare/passagerare Ja/Ja
Sidokrockkudde Ja
Låsningsfria bromsar Ja
Nackskydd fram med whiplashskydd Ja
Nackskydd på samtliga sittplatser bak Ja
Antisladdsystem Ja
Spinnreglering Ja
Euro Ncaps krocktest Fyra stjärnor av fem (Peugeot 2001)
Folksams olycksstatistik Bra säkerhet, minst 20 procent högre säkerhet än medelbilen
* Priset för en enskild bil kan variera mycket beroende på körsträcka, utrustning, skick och inköpsställe. Avvikelser på plus eller minus 10 procent från det angivna cirkapriset är vanliga. Källa: Bilprovningen, Bilsmart.se, Autovista.
** Baseras på en årlig körsträcka på 1 500 mil. Inkluderar värdeminskning, skatt, besiktning, bränsle, reparationer, service, tvätt, rostskydd, tillbehör, däck. Avser grundmodellen. Källa: Bilprovningen, Bilsmart.se, Autovista.
PLUS:
Här passar klyschan mycket utrustning för pengarna, har dessutom bra utrymmen i hela kupén. Bra säkerhet med antisladd som standard.
MINUS:
Kolla spindelleder, bromsar på äldre modeller. Rapporter om visst elektronikstrul förekommer.