Ekdal intervjuades av rekryteringsrobot

Fredrik Reinfeldt var den som drog mest publik på Uppsala business meeting under torsdagen. Men en rekryteringsrobot stal också en del av showen.

Anna Liliebäck, ordförande i Juridiska föreningen i Uppsala, tog en fika med bland andra Magnus Jansson (till höger i bild).

Anna Liliebäck, ordförande i Juridiska föreningen i Uppsala, tog en fika med bland andra Magnus Jansson (till höger i bild).

Foto: Madeleine Andersson

Näringsliv2019-02-14 19:00

Det var ett fylligt program som mötte besökarna vid den nya konferensen Uppsala business meeting. Föreläsningarna i UKK avlöste varandra inom aktuella ämnen som storytelling, stadsbyggnad, friskvård på arbetsplatsen och kompetensförsörjning.

Dagens huvudtalare var Fredrik Reinfeldt som under en timme tog upp hur de globala och digitala förändringarna samt den miljöpolitiska utvecklingen påverkar Sverige. Många tyckte att hans framtidsspaning var lite dyster, men bra.

– Uppsala har en bra tillväxt, men det har också många andra, och det är ingenting mot tillväxten i exempelvis Asien och Afrika, sa Fredrik Reinfeldt bland annat till UNT efter föreläsningen.

Patrik Lunnergård, vd på företaget Qurit, var en av åhörarna.

– Föreläsningen var mycket intressant. Speciellt delen om hur Sveriges exportmarknad påverkas om handelsavtal rivs ner av herrar som Trump och andra, säger Patrik Lunnergård.

Det hoppfulla i föredraget tyckte han var att vi i Sverige kan kämpa för att ha kvar de bilaterala avtalen och att det är viktigt att se de fördelar som finns med olikheter.

Malin Persson, vd på Trädgårdsanläggare Hallblom AB, var en annan av konferensbesökarna.

– Jag tycker det var en jättebra föreläsning av Fredrik Reinfeldt, man fick verkligen en tankeställare om hur allt det vi gör hänger ihop med vad som händer globalt, säger hon.

Besökarna fick gå runt till flera olika seminarier både på förmiddagen och eftermiddagen. Parallellt genomförde journalisten Lennart Ekdal mindre intervjuer på scenen i bottenplanet. Här hade också medarrangörerna varsin monter.

Ett av de mer spektakulära mötena på scenen var när Lennart Ekdal skulle bli intervjuad av den fördomsfria rekryteringsroboten Tengai som tagits fram av företaget TNG rekrytering.

– Den är hittills testad på 130 personer och programmerad så att den i framtiden ska kunna genomföra anställningsintervjuer utan att känna igen accenter eller brytningar, hudfärg, kön och så vidare, berättar Camilla Korpas, en av arrangörerna från Uppsalaföretaget Crossmedia Events.

I den sal där Sveriges kanske mest inflytelserika träningsbloggare, Lovisa ”Lofsan” Sandström, talade var det fullsatt.

Hon pratade om sambandet mellan hälsa och prestation – kropp och hjärna.

– Bästa positionen är nästa position, sa hon bland annat om att det är viktigare att röra på sig ofta än att göra den mest rätta rörelsen.

Lovisa Lofsan Sandström pratade också om att vi presterar bättre om vi ibland vågar ta det lugnt och fokusera mer på vad vi känner för att göra för rörelseaktivitet.

– Det går inte att få till en hållbar träning genom att tvinga sig, ta till regler eller disciplin, säger hon.

Under eftermiddagen talade Thomas Erikson, författaren till den omdiskuterade boken Omgiven av idioter.

Övriga föreläsningar under eftermiddagen handlade om medieträning i demokratins namn, jämställdhet som motor för affärsutveckling, hur man kan arbeta med att locka hit talanger från andra länder, hur du bygger en framgångsrik e-handel, att bygga varumärke och hur vi förhåller oss till att digitala kunskaper åldras så fort.

Drygt 400 personer besökte UKK under dagen vars huvudarrangörer var Crossmedia Events och Uppsala kommun.

De talade på Uppsala Business Meeting

Fredrik Reinfeldt: Förändringsarbete i en ny tid, Jan Gradvall: Hur popmusik förde Sverige in i framtiden, Lovisa ”Lofsan” Sandström: Hälsa och prestation med både muskler och hjärna, Ylva Fredriksson: Agilt ledarskap – släpp lös potentialen i din organisation, Ulrika Nybäck: Storytelling – så engagerar du med fängslande berättelser, Alexander Ståhle: Stadstrender och framtidens Uppsala, Åsa Larsson: Framtidens Arlanda och flygplatsstad, Thomas Erikson: Omgiven av idioter? Så blir du av med dem, Helena Brunkman: Riktig medieträning i demokratins namn, Harald Gamrell: Jämställdhet som motor för innovation och affärsutveckling, Cecilia Linder & Teresa Jonek: Internationell talangattraktion, Pär Svärdson: E-handelskungens historia, Thomas Ek: Designing Good Life – en framgångssaga, Jackie Kothbauer: Hela världen är ditt team. Ibland älskar de dig.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!