Usel luft på förskola

Norrtälje2005-08-16 17:37
Norrtälje kommun kan inte längre skjuta åtgärder på framtiden. I stort sett hela ventilationsavdelningen på förskolan Skarsjöstugan i centrala Rimbo döms nu ut.
Redan för fyra år sedan fick ventilationen på flera avdelningar på Skarsjöstugan underkänt vid en så kallad obligatorisk ventilationskontroll. Norrtälje kommun utredde, och kom fram till att det skulle räcka med några smärre justeringar av fläkt- och ventilationssystem. Men åtgärderna vidtogs aldrig. 2003 års obligatoriska kontroll genomfördes inte, eftersom kommunen inte gjort något åt bristerna från föregående kontroll.
Nu hotas kommunen med viteskrav om inte något görs åt förskolebarnens, och personalens dagliga luft. Kommunens tekniska nämnd har accepterat kostnaderna för att helt byta ut ventilationssystemet, och att bygga till fläktrum: 3,4 miljoner kronor.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om