Varje år bjuder kyrkan på ett traditionellt luciafirande på Östervålas äldreboenden Kvarnängen och Tallgården. Det är en populär tradition som är mycket uppskattat bland de äldre. Kyrkan brukar även anordna ett luciafirande inne i kyrkan som varje år lockar mycket folk från hela kommunen. Men 2020 är inget vanligt år och till sist tvingades kyrkan ställa in lussandet både på äldreboendena och i kyrkan på grund av pandemin.
Med anledning av det inställda firandet kommer därför Lagbo stall arrangera ett ridande luciatåg genom Östervåla där de bland annat kommer stanna till vid de två äldreboendena.
— Vi tyckte att det var så himla synd att det inte skulle bli något luciatåg varken på äldreboendena eller i kyrkan i år. Därför bestämde vi oss för att ta saken i egna händer. Så vi kommer rida runt och sprida lite luciaglädje för Östervålaborna, säger Titti Lindbom, ägare av Lagbo stall.
Luciatåget kommer att avgå från "Solrosen möbler" på Dalvägen omkring klockan 13, stanna till på Tallgården 13.30 och vid Kvarnängen 14. På vägen kommer de rida igenom centrala Östervåla, en slinga på ungefär fyra kilometer. Tåget består av sju hästar med ryttare.
— Vi tror att det går att göra på ett säkert sätt då vi kommer vara utomhus och det kommer vara lätt för de som tittar att hålla avstånd. Det finns ju inga andra levande luciatåg att titta på så jag hoppas att vi kan lätta upp lite i allt det här tråkiga som pågår nu med corona, säger Titti Lindbom.