De fick pris för hälsoarbete

Hälsoinspiratörer ska se till att personalen inom socialförvaltningen mår fysiskt och psykiskt bra. Igår delades det årliga priset på 30.000 kronor ut. Vinnarna blev även certifierade.

Anneli Lindqvist och Birgitta Engvall

Anneli Lindqvist och Birgitta Engvall

Foto: Magdalena Prevéus

Östhammar2013-05-22 17:28

Det blev Anneli Lindqvist och Birgitta Engvall på individ- och familjeomsorgen som vann årets pris för sitt hälsoarbete på arbetsplatsen. Under en ceremoni på socialförvaltningen fick de ta emot 30.000 kronor och diplom som visar att de är certifierade hälsoinspiratörer.
– Vi är chockade men jätteglada, säger Birgitta Engvall.

Tillsammans med kollegan Anneli Lindqvist har hon utöver sina vanliga arbetsuppgifter som socialsekreterare, arbetat för att arbetskamraterna ska bli mer hälsosamma. De har samlat arbetsgruppen för promenader, samarbetsövningar, allsång och teater. Hälsoarbetet handlar inte enbart om att röra sig fysiskt utan om att skapa goda relationer på arbetsplatsen och att lyfta fram det positiva, berättar Caroline Gidén som är hälsoutvecklare och verksamhetsledare inom kultur och fritidsförvaltningen. Hon är en av dem som har gått igenom ansökningarna från socialförvaltningens hälsoinspiratörer och slutligen vaskat fram Anneli Lindqvist och Birgitta Engvall som vinnande hälsoinspiratörer.
– Vi började med den här satsningen för två år sedan som ett strategiskt hälsoarbete för personalen inom socialförvaltningen.

Att Anneli Lindqvist och Birgitta Engvall blev vinnare beror på deras dokumenterade engagemang i hälsofrågor. De har fört dagbok på vad som behöver förbättras och hur det ska genomföras. För att minska stressnivån på arbetsplatsen har de bland annat valt att ha en aktivitet som de kallar tvångsmys två till tre gånger i månaden.
– Tvångsmys är ungefär som after work. Nästa gång kommer vi att spela minigolf, berättar Anneli Lindqvist.

Som hälsoinspiratörer låter de sina arbetskamrater arbeta fysiskt också. Bland annat övar de upp styrkan i den beryktade övningen plankan varje morgon. Alla övningar är frivilliga men de flesta på individ- och familjeomsorgen är med. Anneli Lindqvist berättar att samarbetet mellan kollegerna har blivit bättre efter att de börjar med hälsoaktiviteterna. Vinstpengarna kommer att användas i verksamheten för att lyfta personalen. Teater eller restaurangbesök är någonting som Anneli Lindqvist och Birgitta Engvall funderar på.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om