På lördagen var det premiär för Öregrundskonstnären Hans Lindströms nya utställning Betraktelser. Med en lagom dos underfundig humor visar Lindström sina personliga betraktelser av både Svansjön, 1968-vänsterns konstsyn, Bror Hjorts brillor, Sokrates sista skål, en brohoppande Harry Houdini och Jesus i stålmannenkostym (Förklädd gud).
– Humor kan vara ett sätt att närma sig konsten. Intellektet är ett annat och skönhetsupplevelsen ett tredje. Alla tre är lika mycket värda, och ibland kan man sätta skrattet i halsen eller åtminstone tänka vad fan menar han egentligen, sa Hans Lindström vid vernissagen.
De besökare som UNT träffade gillade vad de såg. Ett tredelat verk inspirerat av Hugo Simbergs En sårad ängel (1903) och mer nutida pressbilder på en Guantanamofånge och en ebola-smittad patient väckte tankar. Mycket annat som både rör vardagliga situationer och mer existentiella eller självbetraktande frågor ryms också på väggarna i den lilla lokalen på Norra Tullportsgatan 10.
– Det är roligt, väldigt fyndigt, sa Gunilla Andersson och fick medhåll av Sonja Sylvén som också uppskattade det konstnärliga uttrycket i färgerna.
Utställningen på Galleri Fröja pågår till 21 oktober och visas helger kl 12-16 och vardagar kl 12-13.