NybörjartÀvling vÀcker hoppintresse

Under lördagen hade Gimo Ridskola hopptÀvling för nybörjare. "Pay and Jump" Àr tÀnkt att locka nybörjare till att vÄga testa hoppning.

Hopp! Fort gÄr det. Stella Kjellberg hoppar med sin nya hÀst Queen.

Hopp! Fort gÄr det. Stella Kjellberg hoppar med sin nya hÀst Queen.

Foto: Elvira Jansson Pihl

Östhammar2020-06-13 16:00

PÄ ridskolan i Gimo stod hÀstarna under fredagen i hagen och tog det lugnt. Under lördagen var det dags för evenemanget Pay and jump, som gÄr ut pÄ att fÄ nybörjare ut pÄ tÀvlingsbanorna. Emelie Lindblad var med under Pay and jump och hjÀlpte eleverna i tÀvlingen med tips och guidning pÄ banan.

– Det ger nybörjarna jĂ€ttemycket, dels rutin i att tĂ€vla för de som Ă€r lite duktigare, men det Ă€r Ă€ven kul att fĂ„ en chans att testa pĂ„ för de mindre som bara hoppar med bom pĂ„ mark. MĂ„nga blir sugna pĂ„ att lĂ€ra sig mer och det Ă€r roligt med gemenskapen, sĂ€ger Emelie Lindblad. 

Maj-Britt Mattsson, eller Majsan som hon kallas, har skött om caféet sedan i april i Är. Hon Àr Àven suppleant i styrelsen pÄ ridskolan och har russ och shetlandsponnyn Doris i stallet. Dottern Anna Melin, 8 Är, red sin första Pay and jump under lördagen.

– Det bĂ€sta med att rida Ă€r att hoppa, sĂ€ger Anna Melin. 

Evenemanget började redan klockan 10 med de första tÀvlande. Pay and jump Àr en tÀvling som lever upp till sitt namn. Man betalar helt enkelt en summa för att tÀvla i hoppning. TÀvlingen Àr öppen för alla som vill anmÀla sig, men gÄr inte ut pÄ att vinna mot nÄgon annan.

– De fĂ„r en möjlighet att komma och göra nĂ„got utanför ridskoleverksamheten. Man trĂ€nar mer pĂ„ att göra rĂ€tt saker och följa de regler som gĂ€ller. VĂ„ra Pay And jump bygger frĂ€mst pĂ„ att ha trevligt, roligt och kĂ€nna att "wow! Det hĂ€r vill jag göra igen!", sĂ€ger styrelseordförande Jessika Rick.

Ute pĂ„ ridbanan trĂ€nade under fredagen nĂ„gra av dem som skulle tĂ€vla under lördagen pĂ„ sina privata hĂ€star. Gimo ridskolas ungdomsverksamhet, GRUSK, bestĂ„r av sex unga tjejer. Östhammarsborna Meija Holmgren, 12 Ă„r, Lovisa Karlström, 14 Ă„r, Vega Visuri, 14 Ă„r, och Gimobon Jolie Pettersson, 12 Ă„r, Ă€r alla med i ungdomsstyrelsen. 

– Jag vill gĂ„ pĂ„ ridgymnasium, helst bli beridare och hjĂ€lpa till att rida hĂ€star. Jag rider mest stor hĂ€st i och med att vi har det hemma, men jag tycker att det Ă€r roligt att rida ponny ocksĂ„, sĂ€ger Vega Visuri. 

Lovisa Karlström har ridit sedan hon var sju Ă„r gammal. I framtiden vill hon klĂ€ttra inom ridsporten. 

– Stora hĂ€star Ă€r roliga att hoppa med eftersom man kommer upp i sĂ„ höga höjder. Jag vill klĂ€ttra inom ridningen och bli bĂ€ttre. Allt beror pĂ„ hur mycket man kĂ€mpar. Ger man upp efter halva kommer man inte jĂ€ttelĂ„ngt, sĂ€ger Lovisa Karlström.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!