Bilen blev en bastu – kvinna döms för djurplågeri

I somras lämnade en kvinna sin hund utan tillsyn i en kokhet bil. Nu döms hon för djurplågeri.

Enligt polisen var det riktigt varmt ute, runt 27 grader. Hunden på bilden har ingenting med texten att göra.

Enligt polisen var det riktigt varmt ute, runt 27 grader. Hunden på bilden har ingenting med texten att göra.

Foto: TT/Genrebild

Östhammar2023-11-15 11:00

Enligt polisen var det 27 grader utomhus den aktuella junidagen när kvinnan, hemmahörande i Östhammars kommun, parkerade utanför Gränbystaden i Uppsala.

Under rättegången uppgav kvinnan att det inte fanns några skuggplatser på parkeringen. Hon berättade även att hon på grund av stress måste ha råkat dra upp rutorna i bilen i stället för att dra ner dem. Kvinnan gick in i gallerian och skulle göra ett snabbt ärende, men blev borta en timme. Hunden hade inte tillgång till något vatten under tiden.

En person som gick förbi bilen och såg hunden tog kontakt med polisen som snabbt var på plats. Polisen försökte få tag på ägaren till bilen via telefon och bad även personalen inne i gallerian att ropa på ägaren i högtalarsystemet. När det inte hjälpte valde polisen att slå sönder en av rutorna. Då vällde det ut varmluft från bilen.

"Det var mycket varmare i bilen än utanför. Det var som en bastu i bilen. Hunden flåsade och andades häftigt. Hunden fick sedan dricka vatten. Då drack den så hastigt att den kräktes upp det igen" uppgav en av poliserna under rättegången.

Enligt tingsrätten borde kvinnan ha förstått att temperaturen i bilen snabbt skulle bli ohälsosam och hon borde ha försäkrat sig om att bilens rutor var neddragna.

Domstolen anser att hon agerat grovt oaktsamt, utsatt hunden för lidande utan godtagbara skäl och döms därför för djurplågeri.

Kvinnan döms till 60 dagsböter på totalt 9 000 kronor.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!