Insamlingen av pengar till MusikhjÀlpen för barn som flyr krig blev en del av undervisningen för klass Ek21 pÄ Bruksgymnasiet i Gimo Klassen delades upp i sex grupper, och en av dem klÀckte en lite udda sporre för vÀlgörenheten.
â De bestĂ€mde att de skulle bada isvak om de kom över 5 000 i just den gruppen. Och att lĂ€rarna skulle bada ocksĂ„, om summan skulle passera 10 000, berĂ€ttar Eva Blomkvist, en av tvĂ„ mentorer i klassen.
Hur gick det dÄ? JodÄ, gruppen fick ihop 10 270 kronor, för hela klassen slutar summan pÄ 28 750 i skrivande stund.
Och pÄ tisdagen var det alltsÄ dags för kallbad. Ett lagom stort hÄl hade sÄgats upp i isen pÄ Gimodammen. Runt om stod hela klassen och hejade pÄ nÀr tre killar, tvÄ tjejer och tvÄ lÀrare antog vadet och hoppade i.
â Uh, det var iskallt! VĂ€rre Ă€ndĂ„ nĂ€r man skulle upp, det blev som en chock, tyckte Mina Falk, 16 efter sin insats.
Hon Àr en av ekonomieleverna pÄ Bruksgymnasiet som bestÀmt sig för att isbada, men hon verkade inte helt övertygad om kallbadets fördelar.
â Jag tror inte att jag kommer göra det igen, sa hon och satte snabbt fötterna i ett par varma sockor.
Mentor Eva Blomkvist berÀttar efter doppet att klassen samlat pengar via lotterier, bearbetat företag och lagt ut uppmaningar pÄ sociala medier.
â Vi startade det som ett projekt inom företagsekonomin, som kopplades till MusikhjĂ€lpen. De har verkligen varit kreativa.