TillvÀxtgalan ett led i bÀttre företagsklimat

Östhammar ligger lĂ„ngt ned pĂ„ Svenskt NĂ€ringslivs Ă„rliga ranking över företagsklimatet. SamhĂ€llsbyggnadschefen menar att förĂ€ndringen mĂ„ste skapas i vardagen.

FjolĂ„rets Årets företagare blev Hargs bruk och Simone Beck-Friis (t v). Flankerad av Jörgen Lönnies, Stefan Gustafsson och Margaretha
Widén Berggren.

FjolĂ„rets Årets företagare blev Hargs bruk och Simone Beck-Friis (t v). Flankerad av Jörgen Lönnies, Stefan Gustafsson och Margaretha WidĂ©n Berggren.

Foto: Gert Eriksson/arkiv

Östhammar2020-03-05 08:00

Den 15 maj hÄlls Ärets tillvÀxtgala. Galan som funnits sedan 2015 skapades i syfte att uppmÀrksamma förtjÀnstfulla insatser i kommunen.

– Det fanns ett behov av att skapa en mötesplats för att hylla och för att fira, sĂ€ger Ulf Andersson, SamhĂ€llsbyggnadschef Östhammars kommun.

Varje Ă„r gör Svenskt NĂ€ringsliv en ranking över företagsklimatet i Sveriges kommuner. Man utgĂ„r ifrĂ„n totalt 18 faktorer. Östhammar ligger pĂ„ plats 259. 

Hur ser du pĂ„ företagarklimatet i Östhammar?

– Jag Ă€r inte nöjd med upplevelsen av företagsklimatet i vĂ„r kommun. TillvĂ€xtgalan Ă€r ett verktyg att förbĂ€ttra detta men företagsklimat Ă€r inget som kan förĂ€ndras genom en gala, det mĂ„ste skapas i vardagen. Hur företagare upplever service, information, bemötande, rĂ€ttssĂ€kerhet och effektivitet i mötet med kommunen Ă€r helt avgörande.

Enligt Svenskt NĂ€ringslivs Ă„rliga rankinglista klĂ€ttrade Östhammar 2016-2017 men tappade ett par placeringar 2018-2019. Vad berodde det pĂ„?

– Det vi sett Ă€r förĂ€ndringar pĂ„ marginalen och pĂ„ en nivĂ„ som ligger lĂ„ngt ifrĂ„n vĂ„r ambition. Nu identifierar och justerar vi arbetsrutiner för att förenkla för företag. Vi genomförde en omorganisation 2019 och efter det mĂ€rker man att myndighetsnĂ€mnden Ă€r engagerad och intresserad av att tillvarata synpunkter och förĂ€ndra rutiner för att vi ska fĂ„ nöjdare kunder. Vi ser goda resultat redan sĂ„ jag förvĂ€ntar mig att vi kommer att kunna förĂ€ndra uppfattningen av företagsklimatet.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!