Väpnat rånförsök i Gimo

En ur- och optikbutik i Gimo utsattes för ett väpnat rånförsök strax före 17.30 på torsdagen. Affärsinnehavaren slogs i huvudet med ett pistolliknande föremål.

Östhammar2003-07-10 17:44
Enligt affärsinnehavaren, som befann sig i butiken på Uppsalavägen tillsammans med sin hustru och en pryoelev 16-årsåldern, anlände gärningsmannen på cykel. När mannen klev in i affären bar han en vit mask av clownmodell för ansiktet och höll ett föremål i handen, som butiksföreståndaren uppfattade som en pistol.
Den maskerade uttalade något som butiksinnehavaren inte uppfattade och sekunden därpå fick han ett kraftigt slag i huvudet med det pistolliknande föremålet. Strax efteråt lämnade gärningsmannen butiken till fots i riktning mot Långgatan, utan att ha fått med sig något byte.
Flera polispatruller med hundförare och tekniker sattes in i sökandet efter förövaren, som ännu sent på torsdagskvällen inte hade gripits. Dörrknackning pågick under kvällen i området. Butiksföreståndaren fick ett blödande sår i huvudet av slaget medan sonen chockades av händelsen. Båda fördes till sjukhus.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om