Det var strax före klockan tolv på lördagen som en ambulans och en personbil krockade på väg 288 vid Hökhuvuds kyrka. En kraftig kollision uppstod där föraren av personbilen blev allvarligt skadad och fördes med ambulanshelikopter till sjukhus. Övriga inblandade i olyckan, bland annat en kvinna och ett barn, uppges inte ha skadats lika allvarligt.
Är det vanligt att ambulanser är inblandade i olyckor?
– Nej, med tanke på hur mycket ambulanser som är ute och kör med blåljus, är det väldigt ovanligt att de kolliderar med andra fordon, säger Mikael Lindgren, vakthavande befäl vid polisen i region Mitt.
Enligt polisens uppskattning ska ambulansen ha kört i 120 kilometer i timmen vid krocken och ambulansföraren är misstänkt för vårdslöshet i trafik.
Kan blåljuspersonal dömas för trafikbrott under utryckning, fastän de tvingas att köra så snabbt?
– Ja, det är hög lagföring på det som händer under blåljuskörning. Man får på sig ett stort ansvar då man kör med blåljus, säger Mikael Lindgren.