Havet är djupt och dess invånare många, och Hambergs fisk har sedan starten 1982 serverat alla möjliga sorters fisk och skaldjur i sin restaurang vid Fyristorg. De har länge hållit sig i toppen bland Uppsalas restauranger, stadiga som en fyr i ett i övrigt stormigt kroghav. 2008 vann de Citys pris Guldkajan i kategorin Årets krog.
Menyn är föränderlig efter tillgång, men rätterna lyckas hålla en jämn ?spänningsnivå? med många svåra val som resultat. Hummer lockar dock alltid, och Ljummen sallad med hummer pilgrimsmussla och sherryvinäger (175 kr, eller 295 för stor portion) är ett klart bevis på att det enkla kan vara det godaste, med perfekt tillagad hummer i en knaprig och vinägerstark sallad. Också Carpaccio på lax med lime, chili och ingefärsdressing (95 kr) smakar ljuvligt, med fisk som smälter i munnen och härlig syrlighet i dressingen. Med rätten Kallrökt lax med gräddfil och pepparrot (95 kr) får man precis vad man beställer, en trevlig förrätt utan krusiduller.
Bland huvudrätterna finns några som gör lite ont i plånboken. Torskryggen (300 kr), till exempel. Den är perfekt tillagad och helt till sin rätt med enkla tillbehör på en botten av skirat smör ? men också dyr. Mer smak av pepparroten hade inte heller skadat, nu märks den knappt.
Mer detaljerad som rätt är Kummel med bondbönor, äpple, fänkål samt jordärtskockspuré och syltad lax (280 kr). Bara det faktum att den innehåller bondbönor (alltför sällsynta på menyer) är ett plus för patrullen. Den syltade laxen, som smakar toppen, visar sig dock väl högljudd och överröstar de mer lågmälda ingredienserna, den fina kummeln och den lena jordärtskockskrämen. Bergtunga med brynt smör, rödbetor och kapris (220 kr) är också den en utmärkt fiskbit, även om den inte slår patrullen med häpnad.
Enkelt och vällagat är framgångsreceptet också bland Hambergs efterrätter. Tarte tatin (90 kr) är söt både i utseende och smak, men de syrliga äpplena fångar upp och balanserar sötman snyggt. Creme bruleen (85 kr) är fräsch och lagom söt i smaken, men serveras med en bärsås som får en patrullmedlem att utbrista ?risifrutti? åt kombinationen. Varm chokladbakelse med karamellpäron och punschglass (95 kr) är kvällens kanske vackraste rätt, med ett rart minipäron, en kula glass och en fantastisk fondant med precis rätt ?kladd? i mitten.
Till den goda upplevelsen av Hambergs hör den anspråkslösa miljön, som är mer som en bistro eller ett hörn av en saluhall än en finkrog. Stämningen mellan borden kan bli hög och sorlig. Servicen håller hög klass, under Krogpatrullens besök pareras både frågor, veliga vinbeställningar och halvdåliga skämt med humor och stor smidighet. Huvudrätterna seglar kanske inte upp i Uppsalatopp just nu, men det är lätt att trivas på Hambergs fisk.
SNABBGUIDE: Hambergs fisk
Fyristorg 8
018-71 21 50nwww.hambergs.se
Passar för: Fiskfantasten så klart. Och den som trivs i en bistromiljö med trivsamt sorl.
Kök: Fisk och skaldjur.
Prisläge: Trerätters utan dryck (exempelpris): cirka 475 kr.
Prisvärdhet: Man får fin mat för pengarna, men torskrygg för 300 kr bränner i plånboken.
Övrigt: Hambergs fisk är förutom en restaurang också en fisk- och skaldjursbutik.