Avbruten upphandling prövas av kammarrätten

Sigtuna och Upplands Väsby kommuner vill avbryta en påbörjad upphandling av materiel till sina respektive vatten- och avloppsnät.

Sigtuna2010-11-30 17:01

Förvaltningsrätten anser att upphandlingen ska fortsätta, men kommunerna har begärt en överprövning av domen.
De två kommunerna anser att det förfrågningsunderlag som sänts ut till företag som lämnat anbud på VA-materielen har varit så oklart att de tre företag som till sist lämnade anbud, har tolkat underlaget på tre helt olika sätt.

Ett oklart förfrågningsunderlag kan enligt lagen om offentliga upphandlingar, LOU, vara skäl att avbryta en upphandling. Den av anbudsgivarna som förstått underlaget rätt har dock hävdat att det inte fanns några oklarheter i förfrågningsunderlaget, och krävt att anbudet utvärderas och antas. Förvaltningsrätten gav anbudsgivaren rätt, men kommunerna har nu i sin tur alltså begärt att förvaltningsrättens dom prövas av kammarrätten.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om