Löneavdrag för parkeringsfusk

Tre anställda på Luftfartsverket får avdrag på lönen i 20 till 25 dagar för att de har parkerat på flygplatsens parkeringar utan att betala.

Sigtuna2009-05-06 12:11
Det är verkets personalansvarsnämnd som har fattat beslutet om bestraffningen av de tre personerna som är anställda vid Arlandas parkeringsenhet. De tre anställda arbetar med parkeringsövervakning och två av dem har på så sätt kunnat hjälpa varandra att manuellt öppna en bom då bilarna skulle köras hem på kvällen.
Det var under hösten 2006 som arbetsgivaren fick en indikation om att några medarbetare nyttjade sin position för egen vinning genom att vid vissa tillfällen parkera sitt fordon på avgiftsbelagda parkeringsytor utan att betala avgiften på 280 kronor per dag.

Frågan togs upp vid minst ett möte med de berörda.
I ett av fallen har tillvägagångssättet varit på ett mer manipulativt och aktivt sätt, enligt personalansvarsnämnden eftersom risk för att annan medarbetares kassa skulle ha visat en brist vid kassaavstämning vid dagens slut. På grund av detta blir löneavdraget 25 dagar i det fallet.
I de två övriga fallen blev löneavdraget 20 dagar eftersom dessa personer har tagit en biljett vid infarten och sedan vid utfart ringt en kollega och uppmanat denna att öppna bommen manuellt så att passage har kunnat ske.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om