40-åring åtalas - hade k-pist hemma

I somras överfölls en man i Alunda av tre andra män som slog ned honom och sparkade på honom när han låg på marken. Nu åtalas en 40-årig man i Tierps tingsrätt misstänkt för grov misshandel. Mannen är också åtalad för att olovligen ha haft flera skjutvapen i sitt hem.

Tierp2004-09-11 00:00
Det var i slutet av juli som en man blev attackerad på en parkeringsplats inne i Alunda. Tre gärningsmän gav sig på honom och slog ner honom till marken. Därefter sparkade de honom mot magen, ryggen och huvudet medan han låg ned. Efter händelsen fick offret föras till Akademiska sjukhuset med bland annat ett brutet revben och en skadad mjälte. Enligt vittnen ska gärningsmännen tidigare ha sökt efter den misshandlade mannen.
Den nu åtalade mannen är ägare till en bil som ska ha setts i närheten av brottsplatsen. Han misstänks för att tillsammans och i samförstånd med de övriga ha misshandlat offret eller för att i vart fall ha skjutsat gärningsmännen till och från brottsplatsen.

Nekar
40-åringen har i förhör nekat till att han skulle ha något med händelsen att göra. Han har uppgivit att han visserligen varit inne i Alunda under den aktuella kvällen, men förnekar att han skulle ha haft några passagerare i bilen, vilket vittnen har sagt.
Mannen åtalas också för grovt vapenbrott eftersom polisen vid en husrannsakan funnit bland annat två pistoler, ett hagelgevär, en k-pist samt magasin, ljuddämpare och patroner i ett lönnutrymme under mannens veranda. Även det brottet förnekar dock 40-åringen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om