40-åring åtalas - hade k-pist hemma
I somras överfölls en man i Alunda av tre andra män som slog ned honom och sparkade på honom när han låg på marken. Nu åtalas en 40-årig man i Tierps tingsrätt misstänkt för grov misshandel. Mannen är också åtalad för att olovligen ha haft flera skjutvapen i sitt hem.
Den nu åtalade mannen är ägare till en bil som ska ha setts i närheten av brottsplatsen. Han misstänks för att tillsammans och i samförstånd med de övriga ha misshandlat offret eller för att i vart fall ha skjutsat gärningsmännen till och från brottsplatsen.
Nekar
40-åringen har i förhör nekat till att han skulle ha något med händelsen att göra. Han har uppgivit att han visserligen varit inne i Alunda under den aktuella kvällen, men förnekar att han skulle ha haft några passagerare i bilen, vilket vittnen har sagt.
Mannen åtalas också för grovt vapenbrott eftersom polisen vid en husrannsakan funnit bland annat två pistoler, ett hagelgevär, en k-pist samt magasin, ljuddämpare och patroner i ett lönnutrymme under mannens veranda. Även det brottet förnekar dock 40-åringen.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!