Bättre matrutiner lovas till Tierp

Rutinerna för livsmedelskontroll i Tierps kommun ska bli bättre på flera punkter. Det lovar kommunen i sitt svar på omfattande länsstyrelsekritik som kom efter en revision i februari i år.

Tierp2010-04-28 17:56

Medborgarservice, som är ansvarig kommunal enhet på miljösidan, skriver bland annat att behovet av livsmedelskontroller ska inventeras inför varje år, liksom kompetensen hos den personal som arbetar med kontrollerna.
Andra delar av kritiken gällde att kontrollplanen inte är tillräckligt precis och att kontrollerna inte är planerade eller riskbaserad. För de påtalade bristerna under 2009 hänvisar kommunen i sitt svar till underbemanning på grund av vakanser, sjukskrivning och anställningsstopp. Nu har personalläget ljusnat och från 2011 och framåt väntas Medborgarservice göra en verksamhetsplan för livsmedelskontroll med flerårsperspektiv och med en lista på alla objekt med besöksintervall i kommunen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om