Fängelse för bussrån i Tierp
Den 29-åring som varit åtalad för bussrånet i Tierp i slutet av februari har dömts till ett och ett halvt års fängelse för rån och övergrepp i rättssak.
29-åringen, som greps kort efteråt vid Sveavägen i Tierp, förklarade för rätten att han visserligen erkände rånet, men uppgav att han endast visat att han hade en kniv i innerfickan.
Den polisinspektör som höll första förhöret med 29-åringen efter gripandet vittnade i rätten om att 29-åringen sagt att han om han bara fick namnet på busschauffören skulle han sätta en kula i pannan på denne. För detta döms 29-åringen för övergrepp i rättssak. Själv nekade han vid rättegången till det brottet och sade att han uttryckt sig i ett allmänt missnöje mot polisen och annat. Slutligen döms han för ringa narkotikabrott för att ha haft amfetamin i sig på råndagen.
Eftersom den 29-årige nordupplänningen återfaller i brott anser inte tingsrätten att det går att döma honom till något annat än fängelse. Han ska även betala 17 000 kronor i skadestånd till chauffören och cirka 3 500 kronor till bussbolaget Swebus.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!