Det var under tisdagskvällen som upptäckten i hamnbassängen i Storsand gjordes.
Även på onsdagen såg det ut på samma sätt i Storsand, som ligger i direkt anslutning till Östersjön. Det är Sikhjälmakustens Samfällighetsförening som ansvarar för hamnen.
– Står du en liten bit ifrån vattnet känner du lukten. Det luktar väldigt illa – nästan som att någon släppt ut kloakvatten. Vattnet är också grumligt och har en turkosliknande ton, förklarar Camilla Ederyd-Lahne, ledamot i styrelsen för samfällighetsföreningen.
Hon såg även när det fastnade en brunaktig sörja på en svanfamilj som simmade in vid hamnen.
Camilla Ederyd-Lahne har även gått runt i området, som består av ett drygt hundratal fritidshus, och tittat om någon avloppsledning eller liknande gått sönder.
– Jag har inte kunnat hitta några sådana spår, inte heller att någon fastighetsägare ska ha gjort egen tömning av avloppsvattnet ut i havet, förklarar Camilla Ederyd-Lahne.
Hon är uppväxt på Hållnäshalvön och förklarar att hon inte upplevt något liknande.
– Jag är ingen biolog, men jag och min släkt är vana att se hur vattnet förändras efter alla år som vi bott här. Varken vattnets utseende eller den lukt man kan koppla till det har vi varit med om tidigare. Jag är orolig för vad som kan ha hänt, säger hon.
Inte heller i närliggande hamnområden har vattnet ett liknande utseende, enligt henne.
En anmälan om misstänkt miljöbrott har upprättats av polisen. Under onsdagen sökte Kustbevakningen av området med flyg och räddningstjänsten genomförde en sanering av hamnbassängen. I samband med saneringen hittades ett grått oidentifierat pulver i hamnen som nu ska analyseras.
Henrik Jokijärvi, miljöchef i kommunen, berättar att han fick information om det grumliga och illaluktande vattnet under onsdagen.
– Vi kommer givetvis att undersöka på plats vad det kan handla om, säger han.
Jokijärvi berättar att han även tagit del av bildmaterial från platsen.
– Det går inte att utesluta att det handlar om ett utsläpp. Men vi har haft en varm höst vilket också skulle kunna indikera att det rör sig om en algblomning.
I området har det tidigare förekommit både utsläpp av miljöfarligt avfall och algblomningar.
– För ungefär tio år sedan hade vi ett utsläpp av kallolja i området, förklarar Henrik Jokijärvi.