De cyklande kommuninvånarna har många önskemål om fler och bättre cykelvägar och i kommunhuset försöker man att leva upp till kraven så långt pengarna räcker.
– Det är väl försett med cykelvägar i Tierp, men kommunen får ändå inte slå sig till ro utan måste fortsätta att bygga fler cykelvägar, säger kommunens tekniska chef Thomas Kihlström.
Nu i dagarna röjs det i några skogsavsnittet i stadsdelen Vallskoga där en 900 meter lång cykelväg ska dras mellan Centralskolan och Vegavallen. Tanken är att skolbarnen ska ta cykelvägen till sin gymnastikundervisning. Vägens syns som en av de röda sträckningarna på kartan över Tierps köping här intill. I år byggs även en 0,4 lång cykelväg mellan Örbyhus och Macken vid länsväg 292.
En cykelväg kostar 3 000 kronor per meter att anlägga. Om belysning ska till räknar man med 4 000 kronor per meter.
Vad slutnotan blir för kommunen är svårt att förutsäga, eftersom utbyggnaden är beroende av medfinansiering från Regionförbundet. Kommunen har budgeterat hälften av kostnaden med egna medel. Den andra hälften söker man bidrag till via förbundet. Det är ytterst Trafikverket som sitter på pengarna. Ett svar från Regionförbundet väntas i januari.
– Om vi inte får bidragen beviljade får vi prioritera och bygge färre cykelvägar. Och då i första hand ta hänsyn till skolbarn och trafiksäkerhet, säger Thomas Kihlström.
De är de andra kommunerna i länet som är konkurrenter om bidragen, så Tierpsborna kan knappast räkna med att få alla cykelvägar man önskar sig.
Skolbarns behov av cykelvägar är högt prioriterade. På programmet över planerade cykelvägsbyggen 2014 står fyra projekt, alla med tanke på skolbarn. De går mellan Ersta och Tierp, Vallby och Tierp, Upplanda och Örbyhus, samt mellan Försäter och Skärplinge.
Kommunen bearbetar också en önskelista för 2015 och 2016. Man tar in synpunkter från kommuninvånarna. En hel del önskemål kom in under trafikantdagen den 19 september, då kommuntjänstemän och medborgade träffades på Stora salutorget för att prata cykelvägar. Bland önskemålen finns cykelvägar längs Centralgatan och Bryggargatan, längs Tämnarån och ut till Trollsjön. Det gäller även en väg i Karlholm.
I kommunens planer på förbättringar för cyklister finns också en cykelparkering vid buss- och tågstationen i Tierp. Detta arbete ska man sätta igång med under 2014 och vara klar med 2015.