Att militär och militära fordon är mer synlig ute i samhället nu än för tio år sedan är ett resultat av det ändrade säkerhetspolitiska världsläget.
I Tierp och Östhammar kommer allmänheten uppleva detta på många olika vis när Livgardets värnpliktiga utför slutövning. Men egentligen är inte denna övning direkt kopplat till världsläget.
– De värnpliktiga ska använda allt som de har lärt sig under utbildningen. Det är ett sätt att pröva deras kunskaper för att sedan krigsplaceras efter muck, säger Jenny Ringström, tillförordnad kommunikationschef, Livgardet
Från och med idag fram till 2 april kommer alltså personal från Livgardet och Försvarsmakten bland annat patrullera till fots och med fordon, öva på spårarbete med hund, göra militärpolisiära ingripanden och fordonskontroller. Dessutom kommer det ske kortare och enklare stridsmoment. I samband med kan det i områden kring Österbybruk och Gimo höras skottljud från ofarlig (lös) ammunition.
– De övar på förbandets huvuduppgifter vid händelse av väpnad konflikt eller hot mot landet. Det är spaningsförband som övar i framför allt skogen och deras uppgift är att inte synas alltför mycket. Däremot kommer allmänheten i dessa områden förmodligen se en hel del militära fordon som kör på vägarna.
Övningen är en del av Försvarsmaktens värmpliktsutbildning och sker under ledning av instruktörer.
– Övningsledningen har blågula armbindlar på sig och motståndarna kommer att ha vita armbindlar på uniformerna under den pågående övningen.