För ett par veckor sedan eldades ett bĂ€nkbord upp vid Trollsjön. Tidigt pĂ„ tisdagsmorgonen förstörde nĂ„gra den vĂ€gbom som finns vid badplatsen. Ăven den livbĂ„t som finns dĂ€r skadades och kan inte anvĂ€ndas lĂ€ngre.
â Troligen har nĂ„gra kopplat en vajer frĂ„n en bil och sedan slitit loss bommen frĂ„n sina fĂ€sten. Tanken har vĂ€l varit att kunna köra in pĂ„ badplatsomrĂ„det med saker till nĂ„gon fest som höll pĂ„ hĂ€r. Bommen Ă€r spĂ„rlöst borta, sĂ€ger Johan Eckemalm frĂ„n Tierps kommun.
Trollsjön har varit föremÄl för flera vandaliseringar de senaste Ären.
I november förra Ă„ret eldades toaletten vid badet upp. Den har Ă€nnu inte byggts upp igen. Kommunen berĂ€knar att en ny toalett kostar 250 000 kronor. Ăven 2018 eldades en toalett vid badet upp.
Beskedet frÄn kommunen Àr nu tydligt.
â Nu blir det inga mera reparationer eller nya inköp för ersĂ€tta sĂ„dant som förstörts eller stulits pĂ„ badplatsen. Vi övervĂ€ger Ă€ven om vi kommer att placera nĂ„gon ny toalett vid Trollsjön, sĂ€ger Gunilla Ström, fritidsintendent i Tierp kommun.
Entreprenören Bengt-à ke Eriksson som hÄller pÄ med ett markarbete vid badplatsen berÀttar att det var stökigt dÀr under mÄndagen med mÄnga mÀnniskor i omlopp.
â De höll pĂ„ med nĂ„got studentfirande och massa bilar som körde omkring och stökade. NĂ€r jag Ă„kte hem var bommen kvar, men nĂ€r jag kom i morse var den försvunnen, berĂ€ttar han.