Planer för 3,5 miljoner skrotades: ”Det Ă€r för jĂ€kligt”

Sex huskroppar, fem till sju vĂ„ningar och 110 lĂ€genheter – det skulle bli den största bostadssatsningen i Örbyhus centrum pĂ„ Ă„ratal. Men förra sommaren lades planerna pĂ„ is och nu kan de 3,5 miljoner kronorna som hittills investerats komma att gĂ„ till intet.

I en tidigare intervju med UNT berÀttade Roger Kjettselberg att priserna pÄ armeringsjÀrn 2022 dubblerades medan virkespriserna gick upp med 40 procent.

I en tidigare intervju med UNT berÀttade Roger Kjettselberg att priserna pÄ armeringsjÀrn 2022 dubblerades medan virkespriserna gick upp med 40 procent.

Foto: Niklas Weimer

Tierp2023-02-03 17:00

– Det Ă€r för jĂ€kligt, det kĂ€nns inte roligt alls. Vi har en stor efterfrĂ„gan som vi inte kan möta, sĂ€ger Roger Kjettselberg.

UNT möter Tierpsbyggens vd vid det ödsliga gröna fĂ€ltet intill Örbyhus centrum. Tidigare fanns en fotbollsplan pĂ„ platsen och under vintrarna en isrink, nu finns dĂ€r ingenting bortsett frĂ„n en liten asfalterad plĂ€tt som bryter av grönskan.

Projektet vid Örbyhus centrum skulle ha blivit det ett av de största i Tierpsbyggens historia och berĂ€knades kosta 192 miljoner kronor.
Projektet vid Örbyhus centrum skulle ha blivit det ett av de största i Tierpsbyggens historia och berĂ€knades kosta 192 miljoner kronor.

– Jag fick skĂ€ll frĂ„n en invĂ„nare som tyckte att det sĂ„g för hemskt ut pĂ„ den hĂ€r ytan och tyckte att vi skulle snygga till det.

Det kommunĂ€gda bostadföretagets planer var dock stora för platsen – sex nybyggda huskroppar, fem till sju vĂ„ningar vardera och 110 lĂ€genheter. Men allt lades pĂ„ is förra sommaren med anledning av skenande priser pĂ„ grund av omvĂ€rldslĂ€get, som UNT tidigare rapporterat.

– Vi vet att det finns en stor efterfrĂ„gan pĂ„ bostĂ€der i Örbyhus utifrĂ„n de enkĂ€ter vi har gjort.

Men trots att det kommunala bolaget har tvingats dra tillbaka sina planer i tÀtorten satsar andra företag stort. UNT har tidigare skrivit om de ambitiösa planerarna att bygga lÀgenheter i den anrika skidfabriken vid stationen, nybyggnationer och förvÀrvandet av ett flerfamiljshus pÄ andra sidan rÀlsen vid GyllbyvÀgen.

– Det Ă€r en stor skillnad för allmĂ€nnyttan, som Ă€r kommunĂ€gd, kontra de privata aktörerna. Vi mĂ„ste förhĂ„lla oss till lagen om offentlig upphandling till exempel, det rĂ€knar man fördyrar hela processen med tio procent, sĂ€ger Kjettselberg.

Det Àr det stockholmbaserade fastighetsbolaget Dykaren Fastighets AB som bland annat planerar att bygga lÀgenheter pÄ övervÄningen i den gamla skidfabriken vid stationen.
Det Àr det stockholmbaserade fastighetsbolaget Dykaren Fastighets AB som bland annat planerar att bygga lÀgenheter pÄ övervÄningen i den gamla skidfabriken vid stationen.

Han uppskattar att Tierpsbyggen hittills investerat ungefÀr 3,5 miljoner kronor i det nu frysta byggprojektet. Tre miljoner lades pÄ att köpa tomten frÄn kommunen och nÄgra hundra tusen pÄ projektering.

– Kommunen har egentligen en klausul att man mĂ„ste pĂ„börja bygget inom tvĂ„ Ă„r, annars tas marken tillbaka. Men vi har fĂ„tt det förlĂ€ngt ett Ă„r med hĂ€nvisning till pandemin och höga produktionskostnader.

TidsförlÀngingen Àr Ànnu ingenting som Àr framröstat, men Kjettselberg menar att det kommer bli det under februari mÄnads kommunfullmÀktige. Vd:n Àr sÀker pÄ ett positivt resultat.

– Det kommer att ske, det Ă€r ingen som vill hindra nyproduktion.

Viktigt att poÀngtera Àr att om Tierpsbyggen inte hinner bygga inom den utsatta tidsramen sÄ fÄr bolaget tillbaka pengarna.

– Skulle det hĂ€r mot förmodan inte bli av sĂ„ gĂ„r markköpet tillbaka. Kommunen tar tillbaka marken och vi fĂ„r tillbaka pengarna. DĂ„ blir det bara projekteringen som vi har betalat för.

Men förhoppningen frÄn Kjettselbergs sida Àr att bostÀderna ska fÀrdigstÀllas innan detta sker.

Om bygget av de nya lĂ€genheterna skulle pĂ„börjas idag sĂ„ hade hyrorna landat pĂ„ 12 000 kronor för en trea. Ett pris som Roger Kjettselberg inte tror att nĂ„gon skulle vara villig att betala för en lĂ€genhet i Örbyhus. NĂ€r projektet pĂ„börjades planerades hyran att ligga pĂ„ cirka 9 000 kronor, men sĂ„ Ă€r inte fallet eftersom regeringen slopat investeringstödet.
Om bygget av de nya lĂ€genheterna skulle pĂ„börjas idag sĂ„ hade hyrorna landat pĂ„ 12 000 kronor för en trea. Ett pris som Roger Kjettselberg inte tror att nĂ„gon skulle vara villig att betala för en lĂ€genhet i Örbyhus. NĂ€r projektet pĂ„börjades planerades hyran att ligga pĂ„ cirka 9 000 kronor, men sĂ„ Ă€r inte fallet eftersom regeringen slopat investeringstödet.

Det finns nĂ€mligen ett behov av lĂ€genheter i Örbyhus, menar han.

– Vi vet att det finns en stor efterfrĂ„gan pĂ„ villor frĂ„n framför allt barnfamiljer. SĂ„ tanken var att villkora lĂ€genheter i ett eller tvĂ„ hus till personer över 65 eller 70 Ă„r.

Om lĂ€genhetsbygget i Örbyhus centrum skulle fĂ€rdigstĂ€llas sĂ„ Ă€r en av förhoppningarna att Ă€ldre villaĂ€gande pensionĂ€rer skulle flytta in i nybygget, vilket han menar skulle leda till invĂ„nartillvĂ€xt i kommunen.

– NĂ€r vi byggde nytt i Tierps tĂ€tort 2016-2017 sĂ„ mĂ€rkte vi att en tredjedel av dem som flyttade in kom frĂ„n det egna bestĂ„ndet, en tredjedel var villaĂ€gare och en tredjedel kom frĂ„n andra kommuner. I huvudsak frĂ„n Uppsala, sĂ€ger han och fortsĂ€tter:

– Men det stoppas ju nu.

Om Tierpsbyggen

Tierpsbyggen Ă€r ett kommunĂ€gt bostadföretag. I över fem decennier har Tierpsbyggen varit verksamma med att bygga och förvalta bostĂ€der Ă„t kommunens invĂ„nare. Företaget förvaltar cirka 1 800 bostĂ€der fördelade pĂ„ 11 orter (Karlholm, Söderfors, Mehedeby, VĂ€stland, SkĂ€rplinge, Tobo, Örbyhus, MĂ„nkarbo, Tierp, Tierps Kyrkby, Lövstabruk) samt 35 742 kvadratmeter lokalyta. I varje bostad bor i snitt tvĂ„ personer. Det innebĂ€r att var femte tierpinvĂ„nare anvĂ€nder deras tjĂ€nster. 

KĂ€lla: tierpsbyggen.se

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!