Tierpsbo överklagar dom om mordförsök
Den 22-åring från Tierps kommun som tidigare i höstas dömdes till sex års fängelse för mordförsök utanför en Tierpskrog har överklagat sin dom.
I överklagandet till Svea hovrätt menar 22-åringens advokat att det inte på ett tillfredsställande sätt har kunnat visats att det verkligen var 22-åringen som utdelade hugget och han yrkar på att mannen ska frias från ansvar. I det fall hovrätten ändå anser att det är 22-åringen som är skyldig anser inte försvarsadvokaten att det finns tillräckliga skäl att anta att knivhugget var avsett för att döda och att mannen i så fall ska dömas för grov misshandel.
22-åringen själv uppgav vid rättegången i Tierps tingsrätt att han varit för påverkad av alkohol och narkotika för att kunna minnas händelsen.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!