Polisen: Mannen inte längre misstänkt

Kvinnan som föll från balkongen har vaknat efter att ha vårdats på Akademiska sjukhuset.

Foto:

Uppdaterad2016-06-12 09:50

Den  man som suttit anhållen, misstänkt för mordförsök, efter att en kvinna på lördagen fallit ner från en balkong på sjunde våningen har på söndagen frigivits. Anledningen är att polisen kunnat hålla ett första förhör med den skadade kvinnan där hon uppgivit att det var hon själv som klättrat upp på balkongräcket.

- Han är släppt och är inte misstänkt för något brott längre, säger Christer Nordström, presstalesperson vid polisen i Uppsala.

Det var vid 13-tiden på lördagen som polisen larmades till Sernanders väg i Flogsta sedan en kvinna fallit ner 14 meter från en balkong i en höghusbyggnad. Omständigheterna kring händelsen var till en början mycket oklara och den skadade kvinnan fick föras till Akademiska sjukhuset där hon opererades med allvarliga skador.

På lördagseftermiddagen greps en man, misstänkt för mordförsök. Mannen anhölls senare men är nu alltså frisläppt.

Inget brott misstänks längre i samband med händelsen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om