Åklagaren yrkade på morddomar
Det finns inga som helst tvivel om vilka som är gärningsmännen och båda ska dömas för mord. Det hävdade åklagaren när Siggeforarättegången avslutades på onsdagen. Försvaret tyckte dock att åklagaren har gjort det väl enkelt för sig.
Den konversation männen haft med varandra på internet om att ta ifrån honom pengar, det faktum att de båda åtalade 43-åringarna var tillsammans med 70-åringen då han misshandlades och avled och att det enbart påträffats spår efter de åtalade och offret i de olika husvagnarna och husbilen. Vidare pekade hon på att blod från 70-åringen påträffats i den ene misstänktes husvagn liksom den strömomvandlare som anses ha varit tillhygge då mannen fick ett slag i huvudet.
- Det går inte att utröna vem som har gjort vad, men om någon av dem inte har varit med på det här skulle den personen ha dragit sig ur i ett tidigt skede, slagit larm och berättat om händelsen i polisförhör, sade Anne Sjöblom.
Hon anser att männen ska dömas för mord, vilket innebär att de antingen skulle få tio års fängelse eller fängelse på livstid.
Försvarsadvokaterna menade i sina pläderingar att åklagaren har gjort det enkelt för sig och byggt upp bevisen på enbart hypoteser.
- Polis och åklagare har förgäves letat efter tänkbara motivbilder, men inte kommit någonstans. Om de hade velat ha pengar så hade det väl gått att göra på något betydligt enklare sätt, sade Siggeforabons försvarare Bengt Sörman.
Han och kollegan Per-Ingvar Ekbladh pekade också på det otillfredsställande med att tipset från den Estniska polisen om att en av männen erkänt mordet för en bekant inte har kunnat redas ut.
- Där är det oundvikligt att spekulera, speciellt eftersom vittnet som såg husbilen i Heby såg flera personer än två och sade att männen såg ut att ha östeuropeiskt ursprung, sade Per-Ingvar Ekbladh.
Tingsrätten meddelar dom mot männen 2 maj. Tills vidare ska de sitta kvar i häktet.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!