Galastämning rådde när de nominerade till de olika priserna presenterades på storbildsskärm i Konserthuset. Det mest ärofyllda priset, Årets marknadsförare, tilldelades Welcome Uppsala som enligt juryn varit en ypperlig ambassadör för Uppsala och visat att Uppsala är en stad att räkna med.
Guld M:en delades ut för tredje gången och i år delades även ett par nya priser ut. Bland annat utsågs Årets design som gick till Barber & babes för sin grafiska profil som juryn tyckte var ”nytänkande, fräsch och skönt kaxig”.
– Det var inte alls väntat, men det är otroligt kul. Vi firade ett år i lördags så det här var det bästa priset vi kunde få, säger Matilda Mielind, grundare av Barber & babes, som tog emot priset.Vem som helst har haft möjlighet att nominera till de åtta olika priskategorierna och sedan har andra marknadsföreningar runt om i Sverige utsett finalister och vinnare, en metod som är ny för i år.
– Förut utsågs vinnarna i Stockholm och då var nog en stor budget avgörande. I år tror jag kreativiteten har fått ta större utrymme, vilket känns jättekul. Generellt sett hade vi väldigt starka finalister i år, säger Stina Andersson, ordförande för marknadsföreningen i Uppsala som stod för prisutdelningen.
Hon tycker att det gångna året generellt sett präglades av en stark framåtanda.
– Vi såg mycket mer digitala och virtuella kampanjer. Under förra året såg vi även att många låter det hända saker kring reklamen med exempelvis olika evenemang. Jag tror att det är viktigt med sådana här priser och enligt de signaler vi får verkar också branschen tycka det. Det finns prestige i att vinna, säger Stina Andersson.