Årets första vårtecken på årets första dag

Tussilago i vägkanten väntar man sig kanske att se framåt mars eller april. Men Annika Wennberg i Björklinge snubblade över små gula knoppar redan på nyårsdagen.

På årets första dag hittade Annika Wennberg detta oväntat tidiga vårtecken i Björklingeskogarna.

På årets första dag hittade Annika Wennberg detta oväntat tidiga vårtecken i Björklingeskogarna.

Foto: Annika Wennberg/ Privat

Uppsala2021-01-03 19:49

Annika Wennberg gick sin vanliga hundpromenad strax utanför Björklinge på fredagen. Det hon först trodde var skräp längs med skogsvägen visade sig vara ett tidigt, och överraskande, vårtecken.

– Det var så pass kallt att det var krispigt och knastrigt i mossan. Jag blev förstås helt förundrad när jag såg de små livskraftiga knopparna där, säger hon. 

Annika Wennberg säger att hon aldrig förut sett vårtecken så tidigt på året, och hon har bott i trakterna sedan 60-talet. Samtidigt, konstaterar hon, har ju hela 2020 varit spektakulärt och uppochnervänt. Kanske är det inte så märkligt att se vårtecken i januari just denna vinter.

– Och jag har faktiskt en bekant som redan hittat gullvivor, också här i Uppland, berättar Annika Wennberg. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!