Ask vill se fler lösta vardagsbrott

Uppsalapolisen har tidigare kritiserats för att vara bland de sÀmre i landet med att utreda vardagsbrott. PÄ tisdagen besökte justitieminister Beatrice Ask (M) Uppsala för att ta del av polisens sÀrskilda projekt.

Foto: Johanna Engman

Uppsala2012-11-13 18:02

Justitieminister Beatrice Ask (M), Àr inte nöjd med polisens utredningsarbete i Sverige och turnerar dÀrför runt i landet för att titta nÀrmare pÄ arbetet som sker pÄ de olika myndigheterna. PÄ tisdagen var hon i Uppsala och följde med en civil patrull ut i Gottsunda för att fÄ bÀttre förstÄelse för jobbet.
– Jag stĂ€ller höga krav pĂ„ Uppsala, det Ă€r blandat resultat hĂ€r. Det som Ă€r viktigt med besöken Ă€r kanske inte att fĂ„ helheter utan man ser delar av verksamheter och prata med de i den yttre utredningsverksamheten, som i det hĂ€r fallet mĂ€ngdbrott, sĂ€ger Beatrice Ask.

Sedan vÄren 2011 har Uppsalapolisen jobbat med ett sÀrskilt mÀngdbrottsprojekt som tar slut nu vid Ärsskiftet. I begreppet mÀngdbrott ingÄr i princip alla vardagsbrott som inte rÀknas som grova, till exempel cykelstölder och inbrott.
En del av projektet handlar om att göra mer av det praktiska arbetet ute pÄ plats, som att hÄlla förhör och trÀffa vittnen hemma i stÀllet för att kalla till polisstationen. Och det Àr just det arbetet Beatrice Ask ville titta nÀrmare pÄ.
– En delgivning lĂ„ter sĂ„ enkelt, men det Ă€r en ganska omstĂ€ndlig process. Folk Ă€r inte hemma, svarar inte i telefon och svarar inte pĂ„ meddelanden. Att rent fysiskt se hur arbetet bedrivs Ă€r vĂ€ldigt viktigt om man ska förstĂ„ och fundera över vad som kan göras bĂ€ttre. Vi Ă€r precis i fasen för en stor reformering för polisen sĂ„ det Ă€r ganska bra att ha koll pĂ„ vardagslĂ€get, sĂ€ger hon.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!
LĂ€s mer om