Bantning väntar när två nämnder blir en

Den här veckan utser Uppsala kommun ny skolchef. Uppdrag: att skapa en förvaltning till den nya utbildningsnämnden.

Foto: Tomas Lundin

Uppsala2014-06-16 09:00

Utbildningsnämnden ingår i den nya organisation som fullmäktige klubbat. Den innebär att tre nämnder läggs ned: socialnämnden för barn och unga, nämnden för hälsa och omsorg, samt utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden.

Samtidigt bildas fyra nya nämnder; en arbetsmarknadsnämnd, en socialnämnd, en omsorgsnämnd och en utbildningsnämnd.

Utbildningsnämnden kommer att få en helt ny förvaltning med egen skolchef. Vem det blir kommer att avgöras under den här veckan.

– Chefen får i uppdrag att bygga upp den nya förvaltningen. Det innebär att två förvaltningar som tidigare sysslat med skolfrågor blir en. De flesta medarbetare kommer att internrekryteras, säger kommunalrådet Mohamad Hassan (FP).

Det innebär dock att alla som tidigare arbetade inom området inte kommer att få plats i den nya organisationen.

– Hur stor den blir och hur många medarbetare som behövs är svårt att säga i dag. Det ska den nya skolchefen avgöra, säger Mohamad Hassan.

Men ni räknar med övertalighet?

– Ja. Ett syfte med omorganisationen är att få bort den dubbla bemanning som vi har när skolan styrs av två nämnder och det sparar resurser i form av mindre personal. Vi avskaffar köp och säljsystemet. Nämnden kommer att vara ansvarig både för att anslå och fördela resurserna.

Fördelarna med det anses vara att nämnden får ansvar för hela elevernas skolgång från förskolan till och med gymnasiet. Det ska borga för en bättre kontinuitet i de politiska besluten jämfört med i dag.

Den första januari nästa år börjar den nya nämnden sitt arbete.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om