Lisa Bolander Àr basketprofil frÄn Uppsala men gÄr nu pÄ collage pÄ ön Prince Edward Island, i den del av Kanada dÀr ovÀdret slog hÄrdast.
NÀr UNT nÄr henne har stormen bedarrat, men förödelsen Àr stor.
Hur har det kÀnts?
â Stormen kom under natten men man kunde inte riktigt sova för att huset skakade. Vinden var sĂ„ stark och det lĂ€t vĂ€ldigt högt. Just dĂ„ var jag rĂ€dd för att fönster skulle spricka eller att nĂ„got skulle förstöra huset. Men annars har det bara kĂ€nts ganska overkligt, man försöker bara göra det bĂ€sta av situationen.
Hur skulle du beskriva stormen?
â Det var lĂ€skigt under natten men sedan blev det lugnare. Men den gjorde skada som kommer att ta lĂ„ng tid att reparera med alla trĂ€d som fallit och ledningar som ramlat.
Hur ser det ut just dÀr du bor?
â TrĂ€d har fallit överallt, vissa gator Ă€r helt omöjligt att köra pĂ„. Ledningar Ă€r trasiga överallt. SĂ„ man har ingen ström eller service pĂ„ telefonen.
Förberedde du dig pÄ nÄgot sÀtt ?
â Ja, vi köpte lite âstorm-snacksâ men jag borde ha förberett mig mer med ljus och mat som man kan Ă€ta utan att vĂ€rma och ha kallt.
Vad sÀger folk till varandra?
â Man kollar att alla Ă€r oskadda och var man kan fĂ„ tag pĂ„ mat