Bävern simmade i riktning in mot stan, strax innan 22-tiden på måndagskvällen. Läsaren som tipsar UNT beskriver djuret som: "SUPERGULLIGT!"
Strax innan Islandsfallet dök bävern ner i Fyrisåns djup och försvann. Det är inte helt ovanligt att djuren dyker upp i eller omkring Uppsala. Varje år brukar allmänheten lämna in ett hundratal rapporter om bävrar i Uppsala, som sammanställs i SLU:s artdatabank och för ett år sedan syntes bävern mitt i stan vid flera tillfällen.
– Antalet bävrar har ökat i länet de senaste 10 till 15 åren, sa Nathalie Kindbladh, vilthandläggare på länsstyrelsen i Uppsala till UNT i fjol. Det var i samband med att ett antal bävrar lämnat sina karaktäristiska bitmärken på ett antal träd i närheten av Fyrishov förra året.
Värt att nämna är även en läsares legendariska bäver-möte som ägde rum i Uppsala för sex år sedan. En kvinna mötte då en bäver på Bäverns gränd, på självaste internationella bäverdagen.
Har du sett en bäver i Fyrisån eller centrala Uppsala?
Tipsa oss på www@unt.se