Beröm till farmaciutbildningen

Farmaciutbildningen vid Uppsala universitet fÄr beröm i en fÀrsk rapport frÄn Högskoleverket. Men andra lÀrosÀten i landet lÀgger sÀmre till.

Uppsala2007-03-21 19:56
Högskoleverket ifrÄgasÀtter om LuleÄ tekniska universitet och Karlstads universitet över huvud taget bör fÄ examinera receptariestudenter. LÀrarkapaciteten och kompetensen anses vara undermÄlig.
I Uppsala har samtliga lÀrare i Àmnet farmaceutisk forskarerfarenhet, och utbildningen har ocksÄ en god forskningsanknytning.

Ett generellt problem Àr dock att förkunskaperna hos eleverna har blivit sÀmre. I och med att fler utbildningar inom Àmnet dykt upp runt om i landet har betygsnivÄn för att bli antagen sÀnkts. HÀr mÀrker Àven Uppsala av tendensen.
- Vi har redan sett den hÀr utvecklingen i flera Är och erbjuder numera förstÀrkt utbildning ibland annat matematik, sÀger Fred Nyberg, dekanus vid den farmaceutiska fakulteten.
SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!
LĂ€s mer om