Buss 801 blir kvar

Alliansen i landstinget ändrar sig och låter busslinje 801 till Arlanda fortsätta att drivas av Upplands Lokaltrafik, UL.

Foto: Anton Andersson

Uppsala2012-06-18 13:25

Busslinje 801 har varit nedläggningshotad och som ett led i detta miskades turtätheten  vilket ledde till stora protester inte minst från arbetspendlarna. UL   satte då in extraturer med buss 801 mellan Uppsala och Arlanda från och med 11 juni.
En namninsamling till stöd för en återgång till den gamla tidtabellen och bibehållen UL-trafik samlade över 6 000 underskrifter. Oppositionen i Uppsala kommun hörde till dem som protesterade.  

– Socialdemokraterna har i alla politiska instanser reserverat sig mot alliansens beslut att avveckla buss 801 till Arlanda. Att riva upp beslutet om avveckling var det enda rimliga. Nu förväntar vi oss att alliansen också korrigerar sina nedskärningar och säkrar en god turtäthet på bussen även till hösten, säger kommunalrådet Erik Pelling, kommunalråd (S).

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om