Byggstart för slutetapp av Bärbyleden

Tredje etappen av Bärbyleden i Uppsala börjar byggas i slutet av april, enligt Vägverket. Trafikleden med sin omdiskuterade rondell ska stå klar hösten 2007, samtidigt med nya E 4.

Uppsala2005-03-12 00:00
Den sista etappen av Bärbyleden väntas minska trafiken på Vaksalagatan med minst 25 procent och på Tycho Hedéns väg med åtminstone tio procent, enligt kommunens bedömningar. Prislappen för den 2,6 kilometer långa leden beräknas till 450 miljoner kronor men den ska också spara samhällskostnader via tidsvinster och färre olyckor, inte minst på hårt olycksdrabbade Tycho Hedéns.

Långdragna debatter
Samtliga etapper av Bärbyleden har varit föremål för segdragen debatt, ända sedan det första markområdet avsattes i början av 40-talet. Nu slutförs projektet som knyter ihop riks- och länsvägarna i väster med nya E 4 och Östhammarsvägen. Vägverket räknar med att grävskopan sätts i marken under sista halvan av april.
Omdiskuterad i den etapp som nu byggs är rondellen som ansluter Bärbyleden med Österleden i Nyby. Flera instanser har varnat för att blanda lokaltrafiken med den snabbare och tyngre regiontrafiken, men en planskild korsning ansågs till slut bli alltför dyr.
Vägen får två körfält i vardera riktning med mittremsa och grävs till största delen ned under marknivån. Bullervallar byggs i öster där leden går i markplan. Lokaltrafik, cyklar och gångtrafikanter korsar leden på broar — tolv nya byggs —och i tunnlar. Maxhastigheten blir 90 km/tim.

Brobygge påbörjas i maj
I maj startar Banverkets brobygge för Ostkustbanan över Bärbyleden, men redan nu har arbetet startat med ett provisoriskt spår förbi arbetsplatsen. Det gör i sin tur att Vattholmavägen sedan i julas dras i en provisorisk förbifart.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om