Bytesdag i Håga för tredje gången

Hallå där, Caroline Loohufvud, som för tredje gången arrangerar en bytesdag i Håga på söndag.

Foto: Fotograf saknas!

Uppsala2010-01-18 11:00
Det här är tredje byteskvällen ni håller i. Var det tänkt att bli ett återkommande evenemang?
- Nej, det var det väl inte, men vi har fått mycket positiv respons. Första gången var det ganska litet, det kom bara fyrtio personer under hela kvällen. Det var en vardagskväll. Andra gången valde vi en söndag, och då kom det hundrafemtio personer, så det var tryck hela tiden.

Hur går det till?
- Man får komma från klockan fyra och lämna in kläder, böcker och köksredskap. I utbyte får man papperslappar som motsvarar det man lämnar in. Från klockan fem får man komma in och börja titta, och så checkar man ut nya saker med papperslapparna. Har man lappar över så kan man lägga dem i en pott vid disken, så kan andra få använda dem.

Har sådan här byteshandel blivit mer populär i och med lågkonjunkturen, tror du?
- Så kan det vara, men det är också över huvudtaget lite trendigt med second hand just nu. Det finns många kändisar som gärna handlar second hand. Och det här är ju en typ av sådan handel, fast vi inte använder oss av pengar. Sedan kan det också ha att göra med miljöintresset som finns. Även om mycket av kläderna är producerade under miljövidriga förhållanden, så är det ju bättre att använda dem igen om de är hela än att producera nytt.

Har ni funderat över att ta bort papperslapparna också, och låta folk komma och hämta så mycket de vill?
- Vi har funderat på det, men vi tror att det skulle bli mer att folk roffar åt sig och inte funderar så mycket. Sedan är en del av poängen att lyfta frågan vad pengar egentligen är, att det egentligen bara handlar om en överenskommelse. Och förstås att visa att det finns andra sätt att tillgodose våra behov än att producera mer och mer.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om