Datastrul drabbar prenumeranter

Ett datorhaveri hos företaget Pressgrannar gör att hundratals UNT-abonnenter får vänta på tisdagstidningen till på torsdag.

Datastrul ställer till det för UNT:s distribution av postade tidningar.

Datastrul ställer till det för UNT:s distribution av postade tidningar.

Foto: Rolf Hamilton

Uppsala2016-01-05 09:44

Det är huvuddatorn i packsalen på UNT:s tryckeri, som ägs av Pressgrannar, som havererat och därmed ställt till med problem för distributionen. Enligt Emelie Sjunneskog på UNT Distribution berörs drygt 700 abonnenter av problemen. De som drabbas är i första hand prenumeranter bosatta utanför det traditionella spridningsområdet och som får UNT med post. Dessa kommer att få tisdagens UNT distribuerad på torsdag tillsammans med torsdagstidningen.

En annan grupp som berörs är UNT-abonnenter som bor på äldreboenden. Dessa kommer dock att få tidningen under tisdagsförmiddagen.

I morgon, trettondagen, får inga abonnenter någon UNT eftersom det är en tidningsfri dag. Däremot är webbredaktionen i vanlig ordning bemannad. Gå in på unt.se eller mobil.unt.se om du vill hänga med i nyhetsflödet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om