Dömd för att ha hotat taxikunder

En taxichaufför i Uppsala fälls mot sitt nekande för att knivbeväpnad ha sprungit efter två kunder efter tvist om priset för en resa.

Uppsala2010-06-22 17:31

Händelsen inträffade en natt i höstas, då tre män tog en taxi från centrala Uppsala för färd till Sunnersta, efter att ha kommit överens med chauffören om ett fast pris. Enligt passagerarna höjdes emellertid priset efter en kort sträcka, med följd att trion lämnade bilen. Taxiföraren ska då ha tagit fram en kniv och jagat två av männen en kortare sträcka, innan polis larmades.

Föraren har nekat till anklagelsen och hävdar att han inte ens varit på platsen, men enligt rätten är det bevisat att han körde den aktuella taxibilen under natten. Mannen fälls för olaga hot till villkorlig dom med samhällstjänst. En nämndeman ansåg inte att bevisen höll och ville fria föraren.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om