Efter branden: nu öppnar krogen

Natten mot den 29 oktober kastade någon in ett brinnande föremål genom fönstret till restaurang Heat i Boländerna i Uppsala. Först i dag kan lunchstället öpnna i gen.

Daniel Wärnmark framför sin lunchrestaurang morgonen efter attentatet.

Daniel Wärnmark framför sin lunchrestaurang morgonen efter attentatet.

Foto: Isabelle Nee/arkiv

Uppsala2015-11-27 10:20

Det var strax efter tolvslaget som någon kastade in ett föremål genom fönstret till restaurangköket. Inredningen fattade eld och köket fick så svåra skador att saneringen blivit klart först nu.

Polisen rubricerade händelsen som mordbrand och inledde en utredning. Enligt Uppsalapolisens presstalesperson Christer Nordström har utredningen inte kunnat föras framåt och det finns ännu inga misstänkta för dådet.

LÄS MER: Anlagd brand i Uppsalarestaurang

Heats ägare Daniel Wärnmark trodde inte att saneringen skulle ta så lång tid och erkänner att det varit fyra sega veckor i väntan på fredagens omstart.

– Jag trodde inte att det skulle ta så lång tid först, men skadorna visade sig vara ganska omfattande, säger Daniel Wärnmark som ser fram mot en hektisk period med arbete men också – fotboll.

Till den senare kategorin hör hans åtaganden som linjedomare. Daniel Wärnmark dömer fotboll på högsta nivå och ska den 3 december åka till Japan för att döma VM för klubblag tillsammans med sitt svenska team med huvuddomaren Jonas Eriksson, Sigtuna, i spetsen.

När UNT talar med honom är han nyss hemkommen från München där han på tisdagskvällen dömde Bayern München–Olympiakos i Champions league. Tidigare i november fanns han på linjen när England tog emot Frankrike i en vänskapslandskamp på Wembley.

– Det var bara några dagar efter terrorattentaten i Paris. För många av spelarna var det extremt känslosamt med nationalsång och tyst minut före avspark, berättar Daniel Wärnmark.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om