Det sÀger professor Peter Eklöv, som var senior medförfattare till Science-artikeln, men inte medverkade i experimenten pÄ abborryngel pÄ forskningsstationen AR pÄ Gotland.
I rektors beslut fÀlls bÄda forskarna för oredlighet för att studien saknade försöksdjursetiskt tillstÄnd. DÀremot anses Peter Eklöv inte uppsÄtligen ha bidragit till att artikeln innehöll fabricerade data, och frias dÀrför pÄ den punkten frÄn oredlighet.
Han sÀger att han lÀnge kÀnde stort förtroende för sin kollega Oona Lönnstedt, som rekryterades till Uppsala universitet efter att under flera Är ha bedrivit marinbiologisk forskning i Australien.
â Hon var vĂ€ldigt vĂ€lmeriterad för att vara en sĂ„ ung forskare. Det kĂ€nns fruktansvĂ€rt att hon bevisligen har fuskat och varit oĂ€rlig mot mig, och vad Ă€n vĂ€rre Ă€r mot hela forskarsamhĂ€llet, sĂ€ger Peter Eklöv.
Tar du med dig nÄgra lÀrdomar för framtiden av det som har hÀnt?
â SjĂ€lvklart, Ă€ven om jag inte för den skull kommer att sluta lita pĂ„ och ha förtroende för forskarkolleger. En viktig lĂ€rdom tycker jag Ă€r att universitetet mĂ„ste se till att det finns fullgoda elektroniska uppbackningssystem sĂ„ att rĂ„data till en studie lagras pĂ„ ett effektiv och sĂ€kert sĂ€tt, sĂ€ger Peter Eklöv.
UNT har utan framgÄng sökt Oona Lönnstedt för en kommentar.