Envis dotter i årets julkalender
Nioåriga Mila vill ha mamma för sig själv i jul. Den där Klas, som mamma blivit så intresserad av, ska inte vara med. Tillsammans med julnissan Elfrid gör hon allt för att få sin vilja igenom.- Jag gillar själva julkänslan i den här julkalendern, säger Olivia Nystedt, som spelar Mila.
Mila (Olivia Nystedt) vill ha en riktig jul tillsammans med sin mamma och ingen annan. I bakgrunden Allan Svensson (som spelar tomten), Suzanne Ernrup (tomtenissan) och Vanna Rosenberg (mamman Katerina).
Foto: Scanpix
- Men det går inte fullt så bra. Hon är ju lite lat, och inte så jättesmart, säger Olivia Nystedt, 11 år.
Elfrid har skickats till människorna från Nordpolen, där nissarna arbetar under sträng övervakning av tomten, som spelas av Allan Svensson.
En tomte med mullrande röst. En lat nissa. Isbjörnar. Årets julkalender har många inslag av klassisk julsaga.
- Det är häftig scenografi och roliga kläder. Mycket snö, mycket vinter, mycket jul. Det ska vara mycket jul, säger Suzanne Ernrup, som spelar Elfrid.
Vanna Rosenberg, som spelar Katerina, tycker att det är lätt att känna igen sig i både dottern och mamman.
- Den här julkalendern väjer inte för det som är problematiskt. Det finns ju en viss egoism hos Mila. Men hon tycker inte att hon är elak, hon vill bara att allt ska bli som hon bestämt, säger hon.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!