Joakim Medin reste till Turkiet för att rapportera om demokratiprotesterna i landet för Dagens ETC. Men han greps redan på flygplatsen under torsdagen. Turkiska myndigheter menar att Medin ska ha förolämpat Turkiets president. Han anklagas även för att vara med i en terrororganisation, rapporterade Ekot under lördagen.
I söndags fick hans fru Sofie Axelsson beskedet att han flyttats till högsäkerhetsfängelset Marmara utanför Istanbul, enligt SVT. Där sitter även Istanbuls borgmästare Ekrem Imamoglu och andra politiska fångar.
– Jag vet inte om det är bra eller dåliga nyheter, jag vill bara får hem Joakim, säger Sofie Axelsson till SVT.
– Jag är chockad över att ett Nato-allierat land frihetsberövat en oberoende svensk journalist. Det är en helt absurd situation. Så här får det inte gå till.
Sofie Axelsson väntar barn med Joakim Medin och är gravid i sjätte månaden.
– Det är hemskt. Det enda jag är fokuserad på är att få hem honom, för jag kan inte föreställa mig en situation där han inte är vid min sida när jag föder vårt första barn, säger hon i Efter fem.
Svenska UD har varit i kontakt med Medin under fredagen och utrikesminister Maria Malmer Stenergard säger till Ekot att fallet har högsta prioritet för regeringen.
Enligt Sofie Axelsson, har hennes man Joakim Medin inte haft kontakt med sin advokat efter flytten från det fängelse där han tidigare satt inlåst. Hon beskriver att Medin behandlats väl i det första fängelset, som har en lägre säkerhetsklass.
– Men just nu är situationen helt oviss. Jag hoppas att vi får höra från honom så snart som möjligt.
Joakim Medin har i bevakat Turkiet i flera år. Han tidigare studerat vid Uppsala universitet och föreläst på journalistutbildningen. 2022 fick han Uppsala kommuns hedersmedalj.