Felaktigt beskylld för skuld

Ekonomi. En företagare från Sigtuna har felaktigt hamnat hos Kronofogden på grund av Svensk betalningskontroll AB i Göteborg. Nu kritiserar Datainspektionen, DI, Svensk betalningskontroll för att ha brutit mot inkassolagen.

Uppsala2014-02-18 17:13

En företagare i Sigtuna fick ett krav på 25 000 kronor från Kronofogdemyndigheten i oktober förra året. I ett brev till Svensk betalningskontroll skriver företagaren att hen inte har haft verksamhet i företaget sedan år 1999. Svensk betalningskontroll har enligt beslutet förväxlat företagaren i Märsta med en företagare i Malmö vars firma har samma namn.
DI konstaterar i sitt beslut den 19 februari att Svensk betalningskontroll brutit mot inkassolagen genom att inte tillräckligt ha kontrollerat företagarens identitet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om