Fick driva krog trots skulder

Två personer drev krogen D12 i Uppsala fram till en mångmiljonkonkurs i januari. De fortsatte till krogen Lotus som tio månader senare slutade som årets största krogkonkurs i Uppsala. Trots en rad tecken på missförhållanden stoppades inte krögarna av kommunen.

Lotus, en av Uppsalas största kroglokaler, står tom och övergiven - så när som på en duva som hittat in dit.

Lotus, en av Uppsalas största kroglokaler, står tom och övergiven - så när som på en duva som hittat in dit.

Foto: Staffan Claesson

Uppsala2007-12-27 00:47
David Larsson och Johan Viberg drev krogen D12 på Drottninggatan i Uppsala till januari i år då den gick i konkurs med 3,8 miljoner kronor i skulder. Konkursförvaltaren har anmält de ansvariga i D12 för misstanke om bokföringsbrott.
Bara några veckor efter konkursen i D12 gick David Larsson och Johan Viberg vidare till krogen Lotus på Dragarbrunnsgatan.
Kommunen ställer höga krav på ekonomisk skötsamhet för att bevilja serveringstillstånd. I fallet Lotus företrädde Larsson/Viberg verksamheten utåt men syntes inte i några papper.

Lotus drevs till en början av ett fläckfritt bolag som kommunen inte hade anledning att misstro. I maj övertogs Lotus av ett annat bolag, JBL Nattklubb i Uppsala AB och det var då problemen började.
Kommunens tillståndsenhet hade inte fått in alla uppgifter om de nya bolagsmännen i JBL men det dröjde två månader innan kommunen begärde in uppgifterna.
JBL svarade dock inte på kommunens brev och under tiden kunde verksamheten fortsätta.
En enkel kontroll hade visat att Lars Postner, styrelseordföranden i JBL, satt i flera andra bolag med stora skulder och mängder av betalningsförelägganden.
Lars Postner drev även en krog på Öland tillsammans med Larsson/Viberg. Ölandskrogen hade över en halv miljon i skulder och Borgholms kommun inledde en utredning.

I sin utredning hänvisade Borgholms kommun till de oegentligheter som uppdagats när Larsson/Viberg drivit sin krog D12 i Uppsala. Dessa uppgifterna bidrog till att Borgholms kommun i juli beslöt att dra in serveringstillståndet för Ölandskrogen.
Men i Uppsala kunde de inblandade i Lotus jobba vidare.
Det kom allt fler tecken på att något inte stod rätt till. I juni faxade Uppsalapolisen en annons till tillståndsenheten där det framgick att Lotus lockade gymnasister med gratis drycker i baren, något som inte är tillåtet enligt alkohollagen.

Tillståndsenheten begärde in ett yttrande från Lotus men ingen svarade.
I juni började företag som inte fått betalt av Lotus att begära hjälp från kronofogden och i juli registrerades den första skatteskulden, något som är extra allvarligt när det gäller serveringstillstånd.
Skulderna var snart uppe i 100 000-tals kronor. Eftersom Lotus inte betalade gjorde kronofogden vid tre tillfällen under hösten razzia i kroglokalen då kontanter och alkohol beslagtogs.
I september fick Lotus ett föreläggande från miljökontoret om krav på åtgärder mot buller på grund av klagomål från kringboende.

I oktober skrev brandförsvaret till tillståndsenheten att Lotus struntat i att åtgärda krav på brister i brandskyddet, vilket betecknades som "mycket allvarligt".
Tidigt under våren hade UNT flera gånger skrivit att Larsson/Viberg företrädde Lotus. Med hänvisning till att de var "personer med betydande inflytande" hade tillståndsenheten kunnat utreda deras vandel och ifrågasätta serveringstillståndet.
Men den undersökningen kom i gång först i oktober. Då fick nämligen kommunen höra av Lars Postner att Larsson/Viberg var anställda i Lotus.

Under hösten fortsatte tillståndsenheten att uppmana Lotus att komma in med de handlingar man begärt in sedan juli. Först den 11 november svarade Lotus.
Den 21 november konstaterade miljökontoret så allvarliga brister i livsmedelshanteringen att man förbjöd matservering på Lotus.
En vecka senare försattes bolaget i konkurs med ett underskott på runt sex miljoner vilket innebär årets största krogkonkurs i Uppsala.
Det finns i dag 51 ansökningar om betalningsförelägganden mot Lotus. En av dem som känner sig lurad är Joakim Bech.
- Jag arbetade som vimmelfotograf på D12 på uppdrag av David Larsson och Johan Viberg men fick aldrig betalt. De sa att om jag följde med över och jobbade på Lotus, så skulle pengarna komma.
- Men när jag skulle ha betalt gjorde de sig oanträffbara. Jag stod och väntade på dem en kväll när de lovat komma med pengar men de dök aldrig upp.

För Joakim Bechs del rör det sig bara om 2 500 kronor, men han menar att det handlar om principen, att en uppdragsgivare ska göra rätt för sig.
- Jag är förvånad att de kunde hålla på så länge, det var ju rätt uppenbart att allt inte var som det skulle.



Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om