Fokus på kvinnliga företagare

På söndag arrangerar företagarnätverket Vilja Knivsta en Må bra-mässa i Kupolen. I dagarna har också två av nätverkets medlemmar utsetts till ledare för ett EU-finansierat projekt som är nytt i kommunen.

Ulrika Forsberg och Tarja Andersson Mutka från Vilja Knivsta.

Ulrika Forsberg och Tarja Andersson Mutka från Vilja Knivsta.

Foto: Maria Lindblom

Uppsala2010-10-07 12:08

Vilja Knivsta är ett företagarnätverk för kvinnor i Knivsta. Syftet med nätverket är att inspirera kvinnliga företagare att aktivt delta i en process som skapar en hållbar och positiv utveckling i kommunen. De vill att Knivsta ska vara en kommun som både är bra att bo och arbeta i.
– Vi arbetar för ett utvecklande och kreativt klimat som kan ge en jämställd tillväxt och för att företagande kvinnor ska få en starkare ställning inom näringslivet, säger Ulrika Forsberg, en av medlemmarna.

Temat för mässan på söndag är hälsa, välmående, miljö och sysselsättning. Medlemmar ur Vilja Knivsta ska visa upp sina verksamheter samtidigt som det blir mässerbjudanden och något kul för barn.
– Hit kommer bland annat en miljökonsult, en jobbcoach, konsthantverkare inom läder och stickdesign, massörer och andra spa-företagare med flera, säger Ulrika Forsberg som är etnolog och som i sitt företag bland annat arbetar med dramapedagogik kring jämställdhet.
Syftet med mässan är att skapa kontakter och tillväxt samt att synliggöra det lokala kvinnliga företagandet i kommunen.
– Och nu börjar det hända mycket på det här området, säger Ulrika Forsberg.

I dagarna har hon tillsammans med entreprenören Tarja Andersson Mutka som driver ett företag med redovisning, tryckeri och spa också utsetts av länsstyrelsen till ledare för projektet Kvinna satsa nu/Må bäst i Knivsta.
– Vi planerade Må bra-mässan innan vi visste något om projektet. Eftersom projektet fokuserar på just kvinnliga företagares hälsa och ekonomi samt att fler ska våga satsa, så slår vi två flugor i en smäll. Det är ju samma frågor som vi i nätverket har börjat arbeta med, säger Ulrika Forsberg och Tarja Andersson Mutka.

De båda har börjat med en inventering av de många kvinnliga företagare som finns på orten.
– Nästa steg i projektet blir att inspirera och att exempelvis arrangera teman och föreläsningar för kvinnliga företagare. Allt i syfte att sprida kunskap som leder till tillväxt och utveckling i företagen i Knivsta, säger Tarja Andersson Mutka.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om