Fritidsresor saknar över 800 personer

Ännu vid 7.30-tiden svensk tid saknar Fritidsresor information om hundratals av sina resenärer i Thailand. Framförallt är det svårt för resebolagets personal på plats att ta sig in i Khao Lak-området norr om Phuket, där det finns cirka 840 svenskar, enligt Marie Malmros på Fritidsresor.

Uppsala2004-12-27 07:59
— Antalet saknade har nog sjunkit något under natten men eftersom det är så svårt att få information, så det lär nog dröja ännu längre innan vi får besked om alla, säger hon till TT.
Khao Lak-området betecknas som ett av de värsta drabbade i Thailand. Infrastrukturen är sönderslagen och det är svårt att ta sig fram på vägarna.
— En resa som skulle ta en och en halv timme i normala fall tog fem timmar för vår personal. Och då har de ändå bara kommit fram till södra delen av Khao Lak, säger Marie Malmros.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om