Han jobbar för demokratin i Irak
Organisationen Life-Link från Uppsala ska bli en brobyggare i det krigssargade Irak. Åtta skolor i Bagdad kommer att starta Life-Links freds- och miljöprojekt i år. Syftet är att sprida demokrati och skapa ökad tolerans mellan unga från olika folkgrupper.
Riyadh Nassir al Adhadh från Bagdad besökte läkaren Hans Levander i Uppsala inför starten av Life-Links projekt i Irak.
Foto: Hans E Ericsson
driver projektet i Bagdad. Han har tidigare bott i Sverige men återvänt för att vara med och bygga upp ett nytt Irak efter Saddam Hussein.
Bagdad är en jättestad med över sex miljoner innevånare som präglats svårt av våld och motsättningar de senaste åren.
- Men säkerheten i Irak har blivit mycket bättre. Folk kan röra sig på gatorna, handla och göra andra ärenden. Nu måste vi utveckla demokratiseringsprocessen och synen på mänskliga rättigheter, fred och icke våld, säger han.
Ett sätt att göra det är att börja med samhällets unga. Riyadh Nassir al Adhadh har fått klartecken att börja införa Life-Link vid åtta skolor i Bagdad.
Under våren ska ett antal lärare utbildas för att kunna starta projektet med elever i höst.
- Vi räknar med att några hundra elever ska kunna delta. Men också föräldrar och ideella organisationer.
- På sikt hoppas jag att Life-links metoder ska spridas i hela Irak, säger han.
Life-Link är en frivilligorganisation riktad till skolor som startades i Uppsala 1986 av läkaren Hans Levander. Life-Link arbetar för fred, mänskliga rättigheter och försoning världen över. Men också mot droger, för bättre miljö och rättvis handel. Life-Link leds från Uppsala av Hans Levander men projekten utformas och sköts på plats av de som startar dem.
- Jag har bjudits in av Iraks utbildningsminister för att hålla en första utbildning i Bagdad om några veckor, säger Hans Levander.
Det viktigaste för Riyadh Nassir al Adhadh är att öka förståelsen mellan Iraks olika folkgrupper. Många skolor i Irak är separerade både till kön och etnisk tillhörighet. Men vissa är mixade och några av dom finns med i det nya projektet.
- Vi tror att Life-Link ska kunna öppna en dialog och minska de motsättningar som finns under ytan. Även om det inte förkommer några konflikter nu så är elevernas vardag fortfarande präglad av de stridigheter som varit och det finns en stor risk att de ökar om läget i Irak försämras. Jag hoppas det här ska leda till att alla förstår att man kan leva tillsammans, säger Riyadh Nassir al Adhadh.
Men han ser också andra viktiga frågor för projektet. Irak är fullt av minor och risken att unga förolyckas är stor. Där behövs information och utbildning.
Även när det gäller droger och sjukdomar som Aids är utbildningsbehovet stort.
- Man måste också lära sig hur man hanterar dricksvatten. Vårt vattensystem är förstört efter kriget och många riskerar att få svåra sjukdomar om man använder det hur som helst, säger Riyadh Nassir al Adhadh.
Att dra i gång ett Life-line pro jekt är inte så kostsamt. Riyadh Nassir al Adhadh räknar med att det ska kosta runt 50 000 kronor i Bagdad. Det mesta är redan finansierat via Bagdads lokala myndigheter.
"Nu måste vi utveckla demokratiseringsprocessen och synen på mänskliga rättigheter, fred och icke våld."
FAKTA
582 skolor i 85 länder världen över är anslutna till Life-Links program. Flera av dem finns i Mellanöstern. I Uppsala är Katedralskolan och Grafiskt Utbildningscentrum, GUC med. Life-link vänder sig till ungdomar i åldern 12-19 år. På flera håll samarbetar Life-Link med Unesco.
Källa: Life-Link
582 skolor i 85 länder världen över är anslutna till Life-Links program. Flera av dem finns i Mellanöstern. I Uppsala är Katedralskolan och Grafiskt Utbildningscentrum, GUC med. Life-link vänder sig till ungdomar i åldern 12-19 år. På flera håll samarbetar Life-Link med Unesco.
Källa: Life-Link
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!